haberler

Vidinlioğlu: “Çocuklarda Çevre Bilincinin Oluşması Çok Önemli”

Kastamonu Belediye Başkanlığımız tarafından her yıl okullarda düzenlenen ‘Atık Pil Toplama Kampanyası’nın bu yılki birincisi Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi oldu.

Kastamonu Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün her yıl düzenlediği Atık Pil Toplama Kampanyası’nda ilk üç dereceye sahip olan okullara ödülleri Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu tarafından verildi.

1 Ekim 2018 tarihinde başlayıp 30 Nisan 2019 tarihinde sona eren kampanyada Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi topladığı 492.28 kilogram atık pil ile birinciliği elde ederken 260.36 kilogram ile Vali Aydın Arslan Ortaokulu ikinci, 201.46 kilogram ile de TOKİ İlkokulu üçüncü oldu. Belediye Başkanımızın makamında gerçekleştirilen ödül törenine Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yurt, Nuray Çolak ve İsmail Hakkı Özcebeci ile birlikte Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü İsa Gökmen, Vali Aydın Arslan Ortaokulu Müdürü Cemalettin Çınar, TOKİ İlkokulu Müdürü Enver Dur, öğretmen ve öğrenciler de katıldı. Belediye Başkanımız Galip Vidinoğlu ödül töreninde yaptığı açıklamada; “Çocuklarımızda çevre bilincinin oluşması çok önemli ve bizim bu konuda yapacağımız her katkıyı da çok önemsiyorum. Ben bu konuda duyarlılık gösteren ve bilinç sahibi olan başta dereceye giren öğrencilerimiz olmak üzere tüm öğrencilerimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Biz hem teşvik konusunda hem de destek manasında yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kampanya kapsamında birinci olan okula Belediyemiz tarafından dizüstü bilgisayar, ikinci olan okula masaüstü bilgisayar ve üçüncü olan okula yazıcı hediyeleri Belediye Başkanımız tarafından takdim edildi. Ayrıca dereceye giren okullara Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından da çeşitli hediyeler verildi. TAP Derneği tarafından birinci olan okula masa tenisi, ikinci olan okula spor seti ve üçüncü olan okula ise satranç takımı ve eğitim panosu verildi.

KAMPANYA DÖNEMİNDE OKULLARDAN TOPLAM 1.476,16 KİLOGRAM ATIK PİL TOPLANDI

Atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumunda içerdikleri ağır metaller çevrenin büyük ölçüde kirlenmesine sebebiyet veriyor. Bu bilinçle belediyemiz tarafından başlatılan atık pil toplama kampanyası da büyük önem arz ediyor. Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu da bu konuda şu hatırlamayı yaparak konunun önemini vurguladı: “Kadminyumlu pil bir olimpik havuzun üçte birini doldurmaya yeterli 600.000 litre suyu kirletebilmektedir. Bu da yaklaşık 11 kişinin yıllık su ihtiyacına karşılık gelmektedir. Atık pil içeriğinde bulunan ağır metaller nedeniyle 6 m2 alan toprağı kirletir. Kullanım ömrünü tamamlamış piller ve bataryalar tüketici tarafından ayrı kaplarda biriktirilmeli, okullarda, marketlerde, muhtarlıklarda atık pil toplama noktalarına bırakılmalıdır. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından bu kampanya döneminde toplam 1.476,16 kilogram atık pil toplandı. Ayrıca 2018 yılında geri dönüşüm çalışmaları sonucunda 2220 ton kağıt ve karton, 281 ton plastik malzeme, 3,5 ton metal malzeme, 500 kilogram cam atığı, 30 ton bitkisel atık yağ ve 8 ton atık motor yağı da toplanarak ekonomiye kazandırılmıştır. Bu toplanan atıklar sayesinde de 37.740 ağacın kesilmesi önlenmiş, 27.528.000 m3 sera gazı salınımı azaltılmış, 5328 m3 atık depolama alanından tasarruf edilmiş ve 50 litre petrol tasarrufu sağlanmıştır.”

10 KG ÜZERİNDE ATIK PİL TOPLAYAN TÜM OKULLARA BELEDİYEMİZ TARAFINDAN ÇEŞİTLİ ÖDÜLLER VERİLİYOR

Atık pil toplama kampanyasında kota uygulaması yapılarak Belediye Başkanlığımız tarafından 10 kg üzerinde atık pil toplayan tüm okullara çeşitli ödüller verilmektedir. Kota uygulaması kapsamında 10 kg pil toplayan okula bir koli fotokopi kağıdı, 20 kg pil toplayan okula 2 koli fotokopi kağıdı, 30 kg pil toplayan okula 3 koli fotokopi kağıdı, 50 kg pil toplayan okula temizlik malzemesi seti, 75 kg pil toplayan okula 250 TL hediye çeki, 100 kg pil toplayan okula 350 TL hediye çeki, 150 kg pil toplayan okula 450 TL hediye çeki, 200 kg pil toplayan okula 550 TL hediye çeki ve 300 kg pil toplayan okula da 650 TL hediye çeki veriliyor.

Bu uygulama kapsamında Şehit Erkan Kendirci İlkokulu’na da Belediye Başkanlığımız tarafından 350 TL kırtasiye hediye çeki verilirken 10 kg üzerinde atık pil toplayan diğer 17 okulumuza da fotokopi kağıdı, temizlik malzeme seti gibi çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca dereceye giren okullara plaket ve teşekkür belgeleri de Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu tarafından takdim edildi.

Ödül töreni çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.