haberler

Vidinlioğlu: 81 İle Çekme Helvamızı Gönderiyoruz

Bakan Selçuk’un “ilk teneffüs” tweetine, Kastamonu’dan kente özgü “çekme helva” ile destek geldi ve helva yüklü kamyonet dün düzenlen tören ile uğurlandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sosyal medya hesabı Twitter’dan “Çocuklar evde sıkıldığınızı, okulu özlediğinizi biliyorum. Buradan söz olsun, okula döndüğümüz ilk günün ilk teneffüsünü, o güne özel olarak 40 dakika yapacağız” mesajına Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu; şehre özgü “çekme helva” ile katkı verecekleri sözünde bulunmuştu. Bu söze istinaden dün belediye binası önünde düzenlenen törenle Kastamonu şehrine özgü olan “çekme helva” yüklü kamyonet Belediye Başkanı Vidinlioğlu’nun katılımı ve yoğun kalabalık eşliğinde şehirden uğurlanırken Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu şunlarını ifade etti;

“Sıkıntılı süreç hala devam etmekte, yaklaşık Mart ayının başlangıcından itibaren ülkemizi de içine alarak etkileyen bir pandemi süreciyle karşı karşıyayız. Bir süre daha bu süreci yaşamaya devam edeceğiz. Tabii buradaki en önemli şeylerden bir tanesi tedbirler ama hayat devam ediyor, hayat devam ettiği için de olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi sağlık teşkilatımız, bir tanesi de Milli Eğitim teşkilatımız. Çünkü eğitim-öğretim çok önemli. Bu noktada; bir dönem eğitim öğretime ara verilmek zorunda kalınmıştır. Hala online eğitim yapacak sınıflarımız var, üniversitelerimiz var ama bir taraftan da online eğitimin daha ötesinde mutlaka yüz yüze eğitimin önemli olduğu sınıflar var, uygulamalı dersler var. Dolayısı ile okulların açılacağı zaman Sayın Milli Eğitim bakanımızın okulların açıldığı gün “ilk tenefüs 40 dakika” sözü vermişti. Biz de buna istinaden böyle bir durumda 40 dakikalık teneffüste çocuklarımızın ağzı tatlansın hem de onlara enerji olsun diye Kastamonu’muzun coğrafi işaretli ürünü çekme helvamızı her ile gönderme söz vermiştik. Pazartesi günü inşallah okullarımız açılıyor biz de sözümüzü tutuyoruz. 81 ilimize Kastamonu’muzun çekme helvasını gönderiyoruz. İnanıyorum ki bu süreci hep birlikte atlatacağız. Çocuklarımızın ağızları tatlansın, onlara afiyet olsun, eğitim camiamıza başarılar diliyorum, yeni eğitim öğretim yılının hem ülkemize hem çocuklarımıza hem öğretmenlerimize hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLIRIMIZA MİNNETTARIZ

Katıldığı her toplantı ve görüşmelerde Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu tedbir ve kuralları kamuoyuna hatırlatmayı ihmal etmeyen Vidinlioğlu, sağlık çalışanlarımız için şöyle dedi; “Tabii bu süreçte bir an bile bizim için dertlenmeyi bırakmayan, sürekli nöbetlerde zaman mefhumu gözetmeksizin çalışan sağlık çalışanlarımıza da yine ayrı bir parantez açmak istiyorum. Allah hepsine güç kuvvet versin. Bu süreçte bizim için çabalayan bunca insan varken hem “hayat devam ediyor” anlayışıyla bir taraftan okullarımız açılıyorken, bir taraftan da herkesin sağlığına kavuşması için bu kadar sağlık çalışanlarımız çabalıyorken, bizim de bu sürece mutlaka kurallara uyarak destek vermemiz lazım. Hem maske konusunda hem hijyen konusunda ve en önemlisi mesafe konusunda bizim de gereken hassasiyetlerimizi göstermemiz lazım.”

YILLIK BİLANÇOMUZU AÇIKLAYACAĞIZ

Pandemi sürecinin kendileri için de ciddi bir sorun teşkil ettiğini, bir takım şeyleri ötelediğini onun için bir yıllık değil de bir buçuk yıllık bir durum değerlendirmesi yapacaklarını ifade eden Vidinlioğlu, “Birkaç gün içinde yıllık bilançonun açıklanacağını, basına açık olarak gerçekleşecek bu basın toplantısında daha detaylı bilgiler vereceğini, pandemi sürecinde neler yaptığımızı açıklamış olacağız” dedi.

KOVİDSİZ GÜNLER DİLİYORUM

Yeni eğitim öğretim yılının hem çocuklarımız için, hem öğretmenlerimiz için, hem Milli Eğitim camiamızın tamamı için, hem de ülkemiz için, milletimiz için hayırlar getirmesini dileyen Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu; “Allah çocuklarımıza zihin açıklığı versin. İnşallah daha sağlıklı günlerde Kovidsiz günlerde, çok daha güzel etkinliklerde yine bir arada oluruz inşallah diyorum” ifadelerini kullandı.