haberler

Sizler ailemin bir parçasısınız

Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği organizasyonda konuştu:
“Sizler ailemin bir parçasısınız”

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği birliktelik kahvaltısında engelli bireyler ve aileleriyle bir araya geldi.
Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun ev sahipliğini yaptığı programa Milletvekili Halil Uluay, Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, İl Emniyet Müdürü Kayhan Ay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Özden, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş, Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği, Sakatlar Derneği, Görme Engelliler Derneği yönetimi, üyeleri ve engelli bireylerin aileleri katıldı.
Engelli bireylere ve ailelere seslenen Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ‘Sizler benim ailemin bir parçasısınız’ dedi. Fiziksel Engelliler Spor Kulübü çalışmalarında sona gelindiğinin de altını çizen Başkan Vidinlioğlu, konuşmasında şunları söyledi:
“Pazar günü 3 Aralık Engelliler Günü’ydü. Bu tarz günler tek günü sığdırılmamalı. Çünkü yaşananlar 365 gün yaşanıyor. Yaşanan sıkıntılar 365 gün yaşanıyor. Bu konu bir günle geçiştirilecek, bir günle anlam kazanacak durum olmamalı. Geçen yıl Valiliğimizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bir organizasyonda buluşmuştuk. Bu yıl da bu birlikteliğin ev sahipliğini biz üstlendik. Allah’a şükürler olsun geçtiğimiz Cuma günü Engelsiz Yaşam Merkezimizi hizmete açtık. Elbette ailelerin bu konuda ne sıkıntılarının olduğunu biliyoruz. Kastamonu Belediyesi olarak biz her zaman yanınızdayız. İnşallah imkanlar ölçüsünde Engelsiz Yaşam Merkezimizin fonksiyonlarını daha da genişleteceğiz. Bu tarzda hizmet veren merkezleri kendim gezdim gördüm. Birtakım yeni fonksiyonlar ekleyeceğiz. Bunu biliyoruz. Şuanda hepimizin yüzünü güldürecek, kısa vadede problemleri çözecek bir merkeze kavuştuk. Açılış gününde de gördük. Hem resimde, hem müzikte hem de bilgisayarda, sportif faaliyetlerde bireylerimizin orada vakitlerini geçirdiklerini gördük. Bu bizi ziyadesiyle mutlu etti.
Buradan bir müjde daha vermek istiyorum. Şehrimizin bir eksiğiydi. Fiziksel Engelliler Spor Kulübü’nü de hizmete almak için çalışmalarda sona geldik. Bundan sonrasında bu tarz faaliyetler artarak devam edecek. Belediye hizmetlerini ne kadar çok şekillendirirseniz şehirde yaşayan hemşehrilerimizin ve tabi dışarıdan gelen misafirlerimizin ne kadar çok problemlerine destek olursanız o kadar çok belediye anlamında hizmet etmiş olursunuz. Önümüzdeki yol haritamızda sosyal belediyecilik anlamında daha çok şey yapma arzusundayız. Biz her zaman yanınızdayız. Katılımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Her sıkıldığınızda her daraldığınızda her türlü talebinizi bize iletebilirsiniz. Biz hep yanınızda olacağız. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Beni tanıyorsunuz. Söylediğimiz her şeyi yapma arzusundayız. Verdiğimiz sözleri tutma arzusundayız. Bırakın belediye başkanlığını beni bir kardeşiniz olarak gördüğünüzü biliyorum. Ben de sizleri öyle görüyorum. Ailemin bir parçası olarak görüyorum. İnşallah bundan sonrasında çok daha hızlı adımlarla problemleri çözme adına birlikte yol yürüyeceğiz. Tekrar hepinize teşekkür ediyorum, Allah’a emanet ediyorum.”
Her bireyin bir engelli adayı olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan düzenlenen programdan ötürü Başkan Vidinlioğlu’na teşekkür etti.
Engelliliğin toplumda önemli bir konu olduğunu da ifade eden Vali Yardımcısı Atılkan, “Engellilik doğuştan olabileceği gibi hayatınızın her döneminde çeşitli sebeplerle her insan bir engelli adayıdır diye düşünüyorum. Biz engeli, engellinin veya yakınlarının bir sorunu olarak göremeyiz. Bu konudaki sorumluluğun tüm toplumun ve devlete ait olduğunu, engellilerin sorunlarının ve sıkıntılarının tüm toplum tarafından paylaşılması gereken bir olgu olarak görüyoruz.” dedi.
Programa katılan Görme Engelliler Derneği Başkanı Cahit Kuşoğlu yaptığı konuşmada Başkan Vidinlioğlu’nun her daim yanlarında olduğunu ifade etti ve Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’na teşekkür ederek sözlerine başladı. Kuşoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün burada Görme Engelliler Derneği, Özel Bireyler Derneği ve Sakatlar Derneği olarak buradayız. Farklı dernek isimleri altında belki buradayız ama bu bizim ayrıştığımızdan değil kendimizi, birbirimizi daha iyi anladığımızdan dolayı bu şekildedir. Gerektiğinde el ele, gönül gönüle olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Burada 20 görme engelli arkadaşımızla buradayız. Bunların 18’i sonradan görme engelli olmuş. Bu demek oluyor ki her birey bir engelli adayıdır. Bir uzvun kaybedilmesi büyük bir engel olarak görmüyoruz. Asıl engelin yaşama sevincini kaybetmiş, hayattan beklentisi kalmamış ve kalbi taşlaşmış kişiler olduğu düşüncesindeyiz” diye konuştu.
Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Çocuklarımızın evden çıkıp buraya gelmesi bile bizim için mutluluk verici. Kastamonu Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nin açılışında çok heyecanlandım. Mutluluğumuzu tarif etmemiz imkansız. Hedefimiz çocuklarımıza mekan oluşturmak. Bunu başardığımızda bizim gözümüz arkada kalmayacak. Biz tüm derneklerimizle ve sizlerle birlikte güçlüyüz. Kastamonu’da özel eğitim en güzel seviyede. Herkese çok teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımız Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’na bizlere gösterdiği ilgiden ötürü ayrıca teşekkür ediyorum”
Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu, kendinden önce konuşan dernek başkanlarının söylenmesi gereken her şeyi söylediğini belirterek “Türkiye Sakatlar Derneği adına ve temsilcisi olduğum Türkiye Sakatlar Konfederasyonu adına Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah bu destekler her zaman devam edecek. Çok teşekkür ediyorum” dedi.