haberler

R. Galip Vidinlioğlu’ndan Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet Devrimi Mesajı

Ömrü boyunca, Türk halkıyla hep yan yana, iç içe olan Ulu Önderimiz Atatürk; ülkemizin en doğusundan en batısını durmadan yorulmadan ziyaret etmiştir. Yaptığı her yurt gezisinde köylünün, çiftçinin derdini dinlemiş, sorunlarına çözüm bulmuş, onlara her daim fayda taşımıştır.

95 yıl önce değerli kentimiz Kastamonu’ya yaptığı gezi sırasında da tarihimizde iz bırakan inkılaplarından birini gerçekleştirmiştir. 23 Ağustos sabahı otomobille Ankara’dan Kastamonu’ya hareket etmiş, öğlen Çankırı’ya ulaşmış, aynı günün akşamı da Kastamonu’muzu şereflendirmiştir. Bu ziyareti sırasında, geniş beyaz kenarlı bir şapka takarak Türk halkı için yeni olan bu kıyafeti tanıtmış, milletimizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması yolunda büyük bir adım daha atılmasını sağlamıştır.

Kastamonu’muzun ilçelerini de ziyaret eden Atatürk, tarihi “Şapka Nutku”nu şehrimizde yapmıştır. İnebolu Türk Ocağı’nda halka hitaben “Bu serpuşun adına şapka derler” diyerek o güne kadar kullanılan “medeni serpuş”, “şemsisiperli serpuş” gibi ifadelerin bırakılmasını sağladı. Ülkemizin medeniyet seviyesini yükselten kıyafetlerin ve şapkanın tüm ulusta kullanılmasını sağladı.

Halkımız için böyle köklü ve medeni bir inkılabın güzel Kastamonu’muzun tarihinde yer almasından gurur duyuyor, şehrimizi ziyaretinin 95. yılında Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya bir kez daha saygılarımı sunuyorum.

Bununla birlikte Kurtuluş Savaşı’mızın dönüm noktalarından olan ve Sakarya Meydan Muharebesi’nin de başlama tarihi olan 23 Ağustos gününde, vatan uğruna gözünü kırpmadan canını ortaya koyan tüm şehitlerimize minnetlerimi sunuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına zemin hazırlayan, Atatürk tarafından çok büyük ve kanlı savaş anlamına gelen Melhame-i Kübra ifadesi ile anılan Sakarya Meydan Muharebesi’nin tüm şehitlerini rahmetle anıyor;

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’muza gelişinin, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 95. yılını tüm kalbimle kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla.