Kırık Barajı

ENDÜSTRİ SUYU SAĞLANMASI İLE İLGİLİ PROTOKOL, BELEDİYEMİZ ve DSİ İŞBİRLİĞİ İLE İMZALANMIŞTIR. BARAJIN YAPIMI %40 ORANINDA BELEDİYEMİZ FİNANS DESTEĞİYLE TAMAMLANACAKTIR.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş:

KIRIK BARAJI İHALESİ NİSAN’DA YAPILACAK

  • Son yılların en büyük projesi olan Kırık Barajı’nda ihale tarihi belli oldu. Konuyu yakından takip eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, ihalenin bir aksilik olmadığı taktirde 29 Nisan’da gerçekleşeceğini belirtti.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve milletvekillerinin büyük uğraşları sonucunda Kalkınma Bakanlığı 2015 yılı Revize Yatırım Programına aldırılan ilimizin 20 yıllık sorunu Kırık Barajı’yla ilgili müjdeli haber geldi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Kastamonu ziyaretinde, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a verdiği ‘Kırık Barajı hızla ihaleye çıkacak’ sözü tutuluyor. Kırık Barajı’nın yapımıyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kırık Barajı yapım ihalesinin bir aksilik çıkmadığı taktirde 29 Nisan 2016 tarihinde yapılacağını öğrendiğini söyledi.

Kırık Barajı’nın 11 bin 553 hektar tarım arazisini sulayacağını ve şehre 9 bin 800 metreküp de içme suyu sağlayacağını ileten Başkan Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TÜRKİYE’NİN GELİŞEN İLİ OLMA YOLUNDA HIZLI ADIMLAR ATIYORUZ

Kastamonu gerçekten gelişen Türkiye’nin gelişen ili olma yolunda hızlı adımlar atmaktadır. Bu adıma hem yerel yönetimler hem de genel hizmetlerle hızla ulaşmaktayız.

Büyük uğraşlar sonunda Kalkınma Bakanlığı 2015 yılı Revize Yatırım Programına aldırmayı başardığımız Kırık Barajımızın ihalesi son dakika bir değişiklik yaşanmaz ise 29 Nisan 2016’da yapılacak. Biz bu baraj için çok uğraştık. Çok maliyetli bir işti. Büyük mücadeleler sonucu programa alındı. Bölge ve ilimiz açısından çok önemli olan bu projenin hızla yapılması için elimizden gelen gayreti gösterdik. Hükümetimizde bunu gördü ve hızla faaliyetler başlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

EN İYİ HİZMETİ GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Baraj ile birlikte Kastamonu-Ankara kara yolumuzun yapımıyla ilgili gelişmeleri de milletvekillerimizle birlikte yakından takip ediyoruz. Yeni yol yapımına da ciddi bir ödenek ayrılacak ve barajla birlikte yol yapımına başlanacak. Kastamonu’ya en iyi hizmeti getirmek için temaslarımız bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hızla devam edecektir. Tüm isteklerimizi tek tek alacağımızdan şüphem yoktur.

BELEDİYEYE DÜŞEN HİSSEYİ 30 YILDA ÖDEYECEĞİZ

Kırık Barajıyla ilgili geçtiğimiz ay içerisinde kamuoyuna yanlış bilgilendirmeler yapıldı. Bizler Ekim ayı Belediye Meclis toplantımızda Kırık Barajımızın yapımıyla alakalı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İçme Suyu Daire Başkanlığı Kırık Barajı protokolünün imzalanmasını kararlaştırmıştık. Konu tüm yerel gazetelerimizde yer almıştı. Gerçekleştirdiğimiz toplantıda Baraj yapıldıktan sonra Kastamonu Belediyesi’ne düşen hisseyi 30 yıla yayarak belediye olarak geri ödeyeceğimizi ve tüm Türkiye’de barajların bu sistem ile yapıldığını hatta Karaçomak Barajı’nda da böyle bir protokol sonrası yapıldığını açıklamıştık. Araştırmadan yapılan açıklamalar veya yazılar sanki biz bunları dememişiz gibi lanse edilmek istendi. Kastamonu’nun projeleriyle ilgili herkes bana ulaşıp konuyu sora bilir. Biz yapacağımız projeleri anlatmaktan mutluluk duyarız. Yapılacak barajımızın yüzde 40’ı ilimizin içme ve kullanma suyuna ait olacak.

MEMBA KALİTESİNDE SU İÇECEĞİZ

Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ilimize gerçekleştirdiği ziyarette bizlere büyük müjdeler verdi. Kendisine Kırık Barajı ve Kastamonu’nun istekleri doğrultusunda bizlere verdiği desteklerden ötürü çok teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımız şehir içi isale hattının son teknolojiyle yapılması için de gerekli talimatları verdi. Zaten projemizle de bizzat kendisi ilgileniyor. Kırık Barajı tamamlandığında vatandaşlarımız memba kalitesinde su içecekler. Kırık Barajı’nın ilimize kazandırılmasıyla ilgili bu güne kadar bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyorum.”