Ilgaz Dağı Milli Parkı Ve Kayak Merkezi

Türkülere konu olmuş, türkü güzelliğinde bir tabiat harikası… Çankırı ile Kastamonu ilinin tarihten gelen birlikteliğini simgeliyor adeta Ilgaz… Çankırı fatihi Emir Karatekin ve onun torunu Kastamonu fatihi Hüsamettin Çoban nasıl bir elin parmakları olmuşsa, Ilgaz’da Kastamonu ve Çankırı’ nın birleşme noktası olmuş. İki ilin sınırlarını Ilgaz’ ın dorukları belirlemiş…

Dört mevsim ihtişamını yitirmeyen Ilgaz Dağı, özellikle kış aylarında, insanlara kar resitali sunmaktadır.

Eğer Bozayı, Ulu Geyik, Kurt, Tilki, Yaban Domuzu, Karaca, Tavşan ve Su Samuru’ nu ya televizyon ekranlarından ya da hayvanat bahçelerinden tanıyorsanız; Ilgaz’ ın bu hayvan türlerini barındırdığını aklınızda bulundurun. Tabi ki Türkiye’ deki 9250 bitki çeşidinden bin civarını Ilgaz’ ın barındırdığını ve bu bitki çeşitlerinden 64 adedinin dünyada sadece Ilgaz’ da bulunduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Bu doğal zenginliğinin yanında Türkiye’ nin önemli bir kış sporları turizm merkezidir. Ilgaz Dağı’ nda tatil köyü ve konaklama tesislerinin yanında, alanda 800 ve 1500 metre uzunluğunda iki adet pist de yer almaktadır. Ayrıca alan üzerinde telesiyej ve teleksi tesisleri de bulunmaktadır.

ilgaz-dagi-milli-parki-ve-kayak-merkezi