Eligüzel (İbni Neccar) Camii

Yavuz Selim (İbni Neccar) Mahallesinde, Eligüzel Sokağı köşesinde yer almaktadır. Tamamı kesme taştan, itinalı bir işçilikle yapılmıştır. Cami avlusuna girilen tek kapı kemeri ve duvarının bazı bölümlerinde kabartma (taş işçiliği ile) rozetler yapılmıştır. Kıble duvarının dış yüzüne kabartma bitki motifleri dikkat çekmektedir. Ayrıca, giriş kapı tarafı hariç diğir üç cephesindeki taş işçiliği ile yapılmıştır.

Büyük-küçük Kuş Evleri cepheleri güzelleştirmektedir. Namaz kılma yeri kare planda olup üzerini tek kubbe örtmektedir. Kubbe çevresi ve pencere kenarları kalem işi bitki motifi ile bezenmiştir. Kubbe tavanı ortasında İhlas Suresi yazılıdır. Kapı duvarındaki kitabesinde; Dülgeroğlu adıyla meşhur Murat oğlu Hacı Nusret tarafından 1353 yılındı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Camiyi önemli kılan diğer bir unsur ahşap işli kapısıdır. Kapının özelliği Kasaba Köyü Mahmut Bey Cami kapısını da yapan Ankara’lı Nakkaş Mahmut oğlu Abdullah tarafından yapılmış olmasıdır. Süsleme yönünden benzer özellikler göstermektedir.