Çocuk Trafik Eğitim Parkuru

6.998,88 m2’lik bir alanda yer alan Kastamonu Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı; sinyalize kavşak sistemi, yönlendirme ve bilgilendirme imkanı tanıyan düşey işaretlemeleri,  yaya geçitleri ve yol çizgi boyalarını kapsayan yatay işaretlemeleri ile çocukların hem trafik eğitimi alabilecekleri hem de uygulama yaparken eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir park tasarımı içermektedir.

Hayatımızın her an içinde bulunduğu TRAFİK konusunda çocuklarımıza daha iyi bir eğitim verebilmek amacı ile tasarlanan ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKURU ileride çocuklarımızın trafik konusunda daha bilinçli insan olarak eğitilmesini amaçlıyor.

Bu parkın başlıca amacı çocuklarımızın eğiticiler sayesinde görsel ve uygulamalı temel eğitimleri almalarını sağlamaktır.

  • Başlıca olarak Trafik terimlerinin öğretilmesi bunlar eğitmenler tarafından park içinde bulunan trafik okulu içerisinde öğretilecektir.
  • Trafik, Karayolu, Taşıt yolu, Yaya kaldırımı, Yaya yolları, Yaya geçidi, Okul geçidi, Tünel, Bisiklet yolu, Okul taşıtları

Trafik İşaretlerinin Öğretilmesi

Trafik işaret levhalarının öğretilmesi, Işıklı trafik işaretlerinin anlamları ve park içinde akülü araçlarla uygulamalı eğitim, yanış sırasına göre yayalar için ışıklı trafik işaretlerinin anlamlarının öğretilmesi, Yol çizgilerinin anlamlarının öğretilmesi, Trafik polislerinin işaretlerinin öğretilmesi

Can Güvenliği Hususunda Önemli Konuların Öğretilmesi

Çocuklarımızın can güvenliğini sağlayacak tüm konuların genel manada öğretilmesi ve uygulamalı gösterilmesi.

Okul öncesi çocuklar ile ilk ve ortaöğretim öğrencilerine derslerde öğrendikleri teorik trafik bilgilerini uygulama fırsatı vermek. Okul dışında her an karşı karşıya kalınan trafik ortamını parklarda gerçekleştirerek trafik kurallarına uygun davranış kazandırılmasını sağlamak.

“Ağaç yaşken eğilir” düsturuyla harekete geçtik, geleceğin sürücülerinin daha bilinçli yetişmesi adına ilimizdeki ilkokul öğrencilerine uzmanlar eşliğinde trafik kurallarını teorik ve uygulamalı olarak öğreniyorlar.

6.998,88 m2’lik bir alanda yer alan Kastamonu Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı; sinyalize kavşak sistemi, yönlendirme ve bilgilendirme imkanı tanıyan düşey işaretlemeleri,  yaya geçitleri ve yol çizgi boyalarını kapsayan yatay işaretlemeleri ile çocukların hem trafik eğitimi alabilecekleri hem de uygulama yaparken eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir park tasarımı içermektedir.

Okul öncesi çocuklar ile ilk ve ortaöğretim öğrencilerine derslerde öğrendikleri teorik trafik bilgilerini uygulama fırsatı vermek.

Okul dışında her an karşı karşıya kalınan trafik ortamını parklarda gerçekleştirerek trafik kurallarına uygun davranış kazandırılmasını sağlamak.

Çocuklar trafik kurallarını eğlenerek öğrenecekler

Kastamonu Belediyesi yaptığı çalışmalar ile 7’den 70’e herkesin gönlüne giriyor. Kullanım alanlarından yaşam alanına her ayrıntıyı düşünerek hareket eden Kastamonu Belediyesi, kente sunduğu hizmetlerde de bu anlayış ile hareket ediyor. Kastamonu Belediyesi Harikalar Diyarı ve Çocuk trafik Eğitim Merkezi ile hizmetlerini daha da geniş alanlara ulaşarak büyütüyor.

Okul öncesi çocukları ile ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak yapılan ve çocuklara uygulamalı eğitim imkanının sağlandığı Trafik Eğitim Parkı, özellikle velilerden büyük beğeni topluyor. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Trafik Eğitim Parklarının mevzuat gereği her ilin yapması gereken bir proje olduğunu söyledi. Babaş eğitim merkezi ile ilgili olarak bilgilendirmede bulunarak; “Şehir içi hız limitlerine uymamakta ısrar ediyoruz. Hepimiz direksiyon başına geçtiğimiz zaman limitler  bizlere yeterli gelmiyor. Belki kavşaklar insanlara gereksiz gelebilir. Ancak bu Kastamonu trafiğinde gerekli. Sinyalize kavşaklar bir bakıma hız kesici oluyor. Çocuklarımız da küçük yaşta bu eğitimleri almalılar. Bu park bu yüzden çok eğitici. Emniyet kemerinin önemini hala idrak edemedik. Yakınlarınızı da takması için uyarın. Burada hem eğleneceksiniz hem öğreneceksiniz” dedi.

“HARİKALAR DİYARI PARKI EN KAPSAMLI PARKIMIZ”

Harikalar Diyarı Parkı, Kastamonu Belediyesi’nin ortaya koyduğu temiz ve nezih ortamlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Kuzeykent’te yapılan Harikalar Diyarı Parkı özellikle ailelerin, çocukları ile kaliteli zaman geçirdikleri mekanların başında geliyor. 15 bin metrekare bir alan üzerine kurulan park ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş; “Harikalar Diyarı Parkı Projesi’nin içerisinde iki adet gezi treni, kaykay ve yürüyüş yolu yer alıyor.  Oyun  kalesi, oyun evi ile oyun şatosu, kayak ve yürüyüş yolu, pedallı su botu da park içinde yer alan düzenlemeler arasında.  Bunların yanında Redkit ve atı, Nasrettin Hoca ve eşeği, Keloğlan ve annesi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile kuzu, tavşan, sincap gibi daha birçok çizgi film karakteri ve sevimli hayvan karakterleri sadece çocukların değil, her yaştan insanın gözdesi haline geldi. Ayrıca projede ailelerin dinlenmesi için kafeler de bulunuyor. Büyük bir alanda tren yolları olacak. Buralar trenle gezilebilecek” şeklinde konuştu.