Atık Piller

Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi ile Kastamonu Belediyesi arasında 16.11.2009 tarihinde protokol imzalanmıştır. Bu protokole göre atık pil bidonları TAP tarafından temin edilmektedir. Atık pil kutuları okullara, resmi kurum ve kuruluşlara, işyerlerine, muhtarlıklara, alışveriş merkezleri vb. gibi yerlere konulmuştur. Toplanan atık piller periyodik aralıklarla TAP derneğine teslim edilerek çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmektedir.

2014-2015 eğitim-öğretim döneminde İlk ve Ortaöğretim okullarını kapsayan ödüllü atık pil toplama kampanyası Belediyemiz ve TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi) tarafından organize edilmiştir. Kampanya başlangıcında okullarda kampanya ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca okullara afiş, broşür ve pil toplama kutuları bırakılmıştır.

30 Nisan 2015 tarihinde kampanyanın sona ermesi ile birlikte okullardan atık piller tartılarak toplanmıştır.

Okulların topladıkları atık pilleri içeren listeler TAP tarafından değerlendirilmiş olup en çok atık pil toplayan ilk 3 okul (I. Darende İlkokulu, II. TOKİ İlkokulu, III. 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) Belediyemiz ve TAP derneği tarafından ödüllendirilmiştir.

Kampanya sonrası I. olan Darende İlkokuluna TAP Derneği tarafından “Masa Tenisi Masası”,  Belediyemiz tarafından “Laptop”; II. olan TOKİ İlkokuluna TAP Derneği tarafından “Spor Seti”, Belediyemiz tarafından “Masaüstü Bilgisayar”; III: olan 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne TAP Derneği tarafından “Satranç Takımı ve Eğitim Panosu”, Belediyemiz tarafından “Yazıcı” hediye edilmiştir.

Atık pil toplama kampanyası sonucu, okullardan 997,40 kg atık piltoplanmıştır. Okullar ile birlikte toplanan atık pil miktarı 2015 yılında toplam1185 kg’dır. Toplanan piller TAP’a (Taşınabilir pil üreticileri ve ithalatçıları derneği) gönderilerek pillerin doğal ortama karışarak çevre kirliliği oluşturması engellenmiş ve bertaraf edilmesi sağlanmıştır.