haberler

Önce Anlattılar, Sonra Gezdiler

Kastamonu Belediyesi’nin düzenlediği Şerife Bacı’nın Torunları Çanakkale’yi Anlatıyor Yarışmasının Ödül Sahibi Öğrenciler Çanakkale’yi Gezdiler.

Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl dönümünü anısına düzenlenen resim, şiir ve mektup yarışmasının ödül sahibi öğrenciler hafta sonu Çanakkale’yi gezdiler.

Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatı ile Kastamonu Belediyesi tarafından ilimizdeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında resim, şiir ve mektup yarışması düzenlenmişti. Kastamonu Belediyesi’nde Ramazan Ayı öncesinde gerçekleştirilen ödül töreni ile öğrenciler çeşitli ödüllerin sahibi olurken Başkan Vidinlioğlu’ndan dereceye giren öğrenciler için sürpriz bir ödül daha gelmişti. Başkan Vidinlioğu; ‘Oraları anlatmak yetmez. Gitmelisiniz. Görmelisiniz. Orada yaşananları yerinde dinlemelisiniz’ diyerek Çanakkale Gezisi ile de ödüllendirmişti.

Öğrencilerin ödülü olan Çanakkale gezisi ise geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Öğrenciler Cuma Günü Kastamonu Belediyesi ana hizmet binası önünden Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun da katıldığı tören ile uğurlanırken Çanakkale gezisinde yer alan öğrenciler ve aileleri gezi boyunca duygu seviyesi yüksek anlar yaşadılar. Yerel rehber eşliğinde Çanakkale’yi gezen öğrenciler ve veliler zaman zaman ise anlatılanlar karşısında göz yaşlarına hakim olamadılar.

“BURADA OLMAK, BU HAVAYI TENEFFÜS ETMEK İNSANI DERİNDEN ETKİLİYOR”

Gezide yer alan öğrencilerden Beyza Asiye Dikici Çanakkale Gezisi ile ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle aktardı: “Çanakkale’yi biz hep kitaplar okuduk. Öğretmenlerimizden dinledik. Yarışmaya girerken de bu bilgiler ışığında eserlerimizi ortaya koyduk. Belediye Başkanımız bizi buraya göndereceğini öğrendikten sonra ise büyük heyecan duyduk. Buraya geldik. Rehberimiz bize olayları yaşandığı yerde anlattı. Burada olmak bambaşka. Böyle bir ödül için emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“GERÇEKTEN ANLATILMIYOR ÇANAKKALE”

Beyza Asiye Dikici’nin velisi Muhammed Emrah Dikici’nin duygularına ise şu sözleri tercüman oldu: “Herkesin dilinde vardır ya, ‘Çanakkale Anlatılmaz’ diye. Buraya bugün şartlarında dahi gelseniz buranın manevi ikliminde o duyguyu anlayabiliyorsunuz. Vatan uğruna verilen nice canlar. Nice ayrılıklar. Nice hüzünlü kavuşmalar. Bunların hepsini burada rehberimizden dinledik ve dinlerken yaşadık. Burası gerçekten bambaşka. Anlatacak söz yok. Tek yapabildiğiniz şey akan gözyaşlarınızı silmeye çalışmak. Bu anlamlı geziyi düzenleyen öğrencilerimize hediye eden Başkanımız Rahmi Galip Vidinlioğlu’na ve Kastamonu Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Özellikle çocuklarımız için unutulmayacak anılar birikti.”

Öğrencilerden Ömer Eymen Ünal, Abdullah Alsaidi, Gülin Ceylan da geziden duydukları memnuniyetlerini ayrıca ifade ederlerken öğrenci velileri de anlamlı gezi için emeği geçen herkese teşekkür ettiler.