haberler

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu: “Gerekirse Kendim de Katkı Sunmaya Hazırım”

“Kastamonu Sağlıkta Geri Kalmasın” Diyen Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Gerekirse Kendim De Katkı Sunmaya Hazırım”

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Tıp Fakültesi gündemiyle toplanan Kastamonu Kent Konseyi toplantısına katıldı.

Belediyemiz toplantı salonunda gerçekleştirilen Kastamonu Kent Konseyi toplantısında Tıp Fakültesi gündemine ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu şunları ifade etti: “Üniversite kuruluş tarihi itibarıyla bugüne kadar inişli çıkışlı bir grafikle hep karşımızda oldu. En azından benim dışarıdan gördüğüm öyle oldu. Kent ve üniversitenin entegrasyonu diğer illere göre biraz daha zayıf kaldı. Dolayısıyla da bizim yol almamız uzun zaman aldı. Tabi Tıp Fakültesi bunun içinde ayrı bir bölüm. Hacettepe ile başlayan bir serüven… Devlet Hastanesi yapılacak binanın Hacettepe’ye devri ve akabinde gelen ödeneklerin farklı kullanılması, o binanın atıl vaziyete düşmesi, akabinde Hacettepe ile olan protokolün sona ermesi… Tabi geçmiş geçmişte kaldı. Geçmişten ancak ders çıkarmak anlamında faydalanabiliriz. Artık önümüze bakmamız ve yeni şeyler söylemememiz lazım. Afiliasyon anlaşması tabi bunun ilk adımı ve önemli bir adım. Bu anlamda benim emeği geçenlere bir teşekkür etmem lazım. Ama akabinde Tıp Fakültesi’ne biran önce aktif ve hızlı bir şekilde yol aldırmamız lazım. Ben Kastamonu’da 21. yılımdayım. Ben geldiğimde çok ciddi şekilde civar illerden bize hasta sirkülasyonu vardı. 13 yıl önce ben kendi kliniğimi kurduğumda Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı ve Sinop göz hastaları bizim kliniğimize gelirdi. Son dönemde sadece Sinop’tan gelen hastalar var. Onun dışındaki hemen hemen hiçbir hasta gelmez oldu. Çünkü kendi bölgelerinde, kendi illerinde problemlerini çözüyorlar.

Üniversite ile entegrasyonun biran önce sağlanması lazım. Kastamonu’nun problemlerini buradaki hazirun herkesten daha fazla biliyor. Ben bu konuda da burada yeterli sayıda bu işe gönüllü olacağına inanıyorum. Biz ne kadar işin içinde olabiliriz, ne kadar katkı verebiliriz bunu mutlaka değerlendirmemiz lazım. Ben zaten her zaman üniversite ve belediye, üniversite ve kentin birlikte hareket etmesinin şehre büyük katkı sağlayacağını dile getirdim. Herkesin de bu konuda gönüllü olacağına inanıyorum. Bu konuda bize ne düşüyorsa da biz belediye olarak yapmaya hazırız. Elimizi taşın altına sokmaya bundan önce de vardık. Bundan sonra da varız. Her türlü katkıyı da sunmaya hazırız. Şu dönem itibarı ile imkânlarımız kısıtlı da olsa ben böyle bir hayır işinde paradan puldan çekinecek değilim. Gerekirse kendim de katkı sunmaya hazırım. Ama yeter ki bu işte yol alalım. Kastamonu sağlıkta geri kalmasın. Sağlık alanında o kadar ciddi geri düştük ki ben bir hekim olarak bundan çok rahatsızım. Sağlık her şeyden önemli. Sağlık olmadan hiçbir şey olmuyor. Onun için en azından sağlık için bir araya gelelim. Şehir için bir araya gelelim. Adımlarımızı biraz daha hızlı, biraz daha çabuk atalım. İnşallah Kastamonumuzu sağlık alanında eski ihtişamlı günlerine geri döndürelim.”