haberler

Kastamonu Belediyesi Cansiperane Çalışıyor

Kovid-19’a karşı mücadelede Belediye ekipleri 77 gündür sahada

Türkiye’nin en yaşlı nüfusuna sahip ilk üç ilinden biri olan Kastamonu’da Kastamonu Belediyesi Kovid-19 salgınıyla mücadelede Kastamonu Belediyesi ekipleri 77 gündür sahada var gücüyle çalışıyor.

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatıyla 26 Şubat tarihinden bu güne cansiperane bir çalışma yürüten Kastamonu Belediyesi bu süreçte, 155 bin ücretsiz maske dağıtımı yaptı, 11 bin ihtiyaç sahibine ulaştı,  tüm kurumların, STK’ların, eczanelerin, aile sağlığı merkezlerinin, tüm mahalle ve sokakların dezenfekte çalışmasını tamamladı.

Belediye Başkanı’ndan başkan yardımcılarına, birim amirlerinden, memuruna, işçisine varıncaya kadar virüse karşı mücadelede şehrimizin öncü kuvvetlerinden olan Kastamonu Belediyesi, Türkiye’de de yaptığı örnek çalışmalarla takdir topladı.

“GECE GÜNDÜZ SAHADAYIZ”

Türkiye’nin dezenfekte çalışmalarına başlayan ilk belediye olan Kastamonu Belediyesi’nin bu çalışmalarda 140 ton dezenfektanlı su kullandığı Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu tarafından açıklandı. Başkan Vidinlioğlu, “İşin içinde sağlık olduğunda tasarruf olmaz. Sağlık çalışanlarının, yaşlıların, esnafın, ihtiyaç sahiplerinin, gençlerimizin kısaca tüm Kastamonu’nun yanında olmak için tüm ekiplerimizle gece gündüz sahadayız ve sahada olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip konuşmasını şöyle sürdürdü:

““DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA TÜRKİYE’DE İLK BAŞLAYAN BELEDİYEYİZ

Dünya’da koronavirüs salgını başladığında, salgının ülkemizde ve ilimizde de görülme ihtimali üzerine birim müdürlerimizle bir toplantı yaptık. Bunun akabinde 26 Şubat’ta Şehirlerarası Otobüs Terminalimiz başta olmak üzere Özel Halk Otobüslerimiz, duraklar ve o dönem açık olmasından ötürü okullarımızda ve camilerimizde hızla dezenfekte çalışmasını başlattık. Türkiye’de dezenfekte çalışmalarını ilk başlatan belediyeyiz.

Mahalle ve sokakların dezenfekte ve temizliği için ilk etapta 1400 litre dezenfektan aldık. 1 litre dezenfektanı 100 litre su ile karıştırarak elde ettiğimiz dezenfektanlı su ile gerekli temizliği yaptık. En güçlü dezenfektanı kullanıyoruz. Onun için bir litresi 100 litre su ile karıştırılıyor. Bu güne kadar 140 ton dezenfektanlı su ile Kastamonu’nun her mahallesini ve sokağını temizledik. Girmediğimiz mahalle ve sokak kalmadı. İkinci etap dezenfekte çalışmalarımızı da tamamlamak üzereyiz. Ekiplerimiz 24 esasına göre çalışmalarını sürdürmekte.

155 BİN ÜCRETSİZ MASKE DAĞITIMI YAPTIK

Koronavirüs ile mücadelede bugüne kadar 155 bin ücretsiz maske dağıttık. Günde 3 bin maske dağıtımına devam ediyoruz. Pazar yerlerimizde maske dağıtımımız sürüyor. 65 yaş üstü, 20 yaş altı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın maskelerini evlerine bırakıyoruz. Sokağa çıkma yasağı olmayan vatandaşlarımız Belediye Hizmet binamızdan, su tahsilat noktalarımızdan ve Kuzeykent Hizmet Binamızdan maske talebinde bulunabilirler.

BİZ ÖNCÜ BELEDİYEYİZ

Tarihimizden aldığımız güçle, nice mücadelede verdiğimiz milli ruhla bugün sahadayız ve sahada olmaya devam edeceğiz. Biz öncü bir belediyeyiz. Dezenfekte çalışmalarını başlattığımızda Türkiye’de koronavirüs salgını yoktu. Herkes ne yapacağını düşünürken biz ekiplerimizle önlem almaya başladık. Tedbir var panik yok dedik. Bugün geldiğimiz nokta el birliğiyle gelinen bir noktadır. Sağlık çalışanlarımız ileriye dönük umut veren son verilerin kahramanlarıdır. Ardından ekiplerimiz bu mücadeleye verdiği destekle takdiri hak etmiştir. Evde kalarak ve tüm tedbirlere uyarak mücadeleye destek veren her vatandaşımız alkışı hak etmiştir.

REHAVET TÜM EMEKLERİ YOK EDEBİLİR!

Buradan çok açık bir uyarıda bulunmak istiyorum. Virüs henüz tam anlamıyla bitmiş değil. Bazı kısıtlamalar kaldırılmış veya gevşetilmiş olabilir. Sağlık Bakanlığımız düşüş trendinde olduğumuzu gösteren verileri açıklamış olabilir. Burada uzun süreli büyük bir emek var.  Bu bizi rehavete sevk etmemeli. Aksine mücadelede zafere ulaşmak adına tedbirlere uymaya devam etmeliyiz. Oluşacak bir rehavet tüm emekleri yok edebilir! Kaset başa sarabilir hatta daha kötü olabilir! Lütfen daha dikkatli olalım. Tüm tedbirlere uyalım. Evde kalalım, hayatı sevdiklerimizle yaşayalım.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN HİZMETİNDEYİZ

Kovid-19 ile mücadelede hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız en ön safta mücadele ediyor. Bizler onlara daima minnettarız. Salgının başlamasıyla birlikte Kastamonu’da önemli bir uygulama başlattık. Sağlık çalışanlarımıza tahsisli 20 servis aracı belirledik. Bu araçlar sağlık çalışanlarımızı sabah alıyor, akşam evlerine bırakıyor. Onların bizler için yaptıklarının yanında bizim yaptığımızın tabi ki lafı olmaz. Bizler sağlık çalışanlarımıza minnettarız ve onların daima yanında olacağız, hizmetinde olacağız.

11 BİN KİŞİYE YARDIM ULAŞTIRDIK

Kovid-19 sadece sağlığımızı değil ekonomimizi de tehdit ediyor. 65 yaşında olup evinden çıkamayan vatandaşlarımız var. Yine bakıma muhtaç olan vatandaşlarımız var. Evlerine gidemeyen öğrencilerimiz var. İşten çıkartılan kardeşlerimiz var. Esnaf olup dükkanını açamayan kardeşlerimiz var. Bunların hepsini tespit etmeye çalışıyoruz. Bugün itibariyle yaklaşık 11 bin ihtiyaç sahibi vatandaşımıza Kastamonu Belediyesi olarak gıda desteği sağladık. Kastamonu’nun Belediyesiz ve Kastamonu’nun yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda cefakarca çalışan tüm ekibimizi de tebrik ediyorum.”