haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Kadınlar Günü Mesajı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olan ve her yıl kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir.” sözüyle yılda bir günün değil her günün kadınların günü olduğunu vurgulamıştır. İş hayatında, bilimde, sporda, sanatta türlü başarılara imza atan kadınlar, bize bu sözün doğruluğunu her seferinde hatırlatmaktadır. Türkiye’de ve dünyada başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Kadın Hentbol Takımımız bunun en güzel örneğidir.

Kutlu tarihimizde şanlı Türk kadını her zaman fedakârlığıyla, cesaretiyle ve kahramanlığıyla var olmuştur. Halide Onbaşı’dan Halime Çavuş’a, Gördesli Makbule’den Çete Emir Ayşe’ye, Kastamonu’muzun simgesi Halime Çavuş ve şehit Şerife Bacı’ya kadar birçok kahramanımız tarihte unutulmaz izler bırakmıştır.

Ana kelimesinin kelime anlamları ve dilimizde çok büyük bir yere sahip olması kültürümüzdeki kadına verilen değerin en temel göstergelerinden biridir.

Bu özel gün vesilesiyle, kadına şiddetin, cinsiyet eşitsizliğinin ve her türlü ayrımcılığın karşısında olduğumu hatırlatır; emekleriyle hayatın her alanında başarıyla var olan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.