haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun 18 Mart Mesajı

Büyük tarihimizin en şanlı zaferlerinden olan, tüm dünyanın saygıyla andığı Çanakkale Deniz Zaferimizin 106. yıl dönümünü kutlamaktan dolayı büyük bir mutluluk içindeyiz.

Millî mücadele döneminde de fedakârlıklarıyla destan yazan Kastamonumuz, Çanakkale Savaşı’nda da çok büyük kahramanlıklar göstermiştir.

Kastamonumuzun İnebolu – Küre arasındaki Dere köyünün adı, verdiği şehitler nedeniyle Ersizler Köyü olarak değişmiştir.

Kastamonu Sultanîsi, I. Dünya Savaşı yıllarında lise kısmı şubelerinin birçoğunu açamadığı gibi 1916-1917 ve 1917-1918 ders yıllarında mezun da verememiştir.

Ülkemizin her şehri gibi Kastamonumuz da mücadele uğrunda genç, yaşlı binlerce şehit vermiş, bu topraklarının vatan olmasına katkıda bulunmuştur. İşte bugün kazandığımız en büyük zaferlerden Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü.

Bir destan, bir milat olan; düşman askerine dostluğu hatırlatan, tüm dünyayı bozguna uğratan Çanakkale Zaferimizin şehitlerini rahmet ve minnetle anıyorum.

“Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum.” diyerek Çanakkale’yi geçilmez kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum.

Büyük Türk milletinin bağımsızlık aşkının, cesaretinin ve kahramanlığının simgesi Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyorum.