haberler

Başkanımız Galip Vidinlioğlu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlaması sonucunda meydana gelen olaylarda fabrikada çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu 120 kadın işçi hayatını kaybetmiş, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etmiştir.

Ülkemiz kadınlara demokratik hakları veren ilk ülkelerden biri olmuş, kadın haklarına ve cinsiyet eşitliğine verdiği önemi yıllar boyunca çeşitli kararları ve uygulamalarıyla da göstermiştir. Yine bunun bir örneği olarak 8 Mart ülkemizde 1921 tarihinden itibaren Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya başlamıştır.

Kadınlar; siyaset, ekonomi, iş hayatı ve pek çok alanda çok önemli görevler üstlendikleri gibi milletimizi geleceğe taşıyan evlatlarımızı da yetiştirmektedirler. Unutulmamalıdır ki, istiklal savaşının Şerife Bacı’sı, Halime Çavuş’u, ilk ayaklanmayı gerçekleştiren kadın heyeti Kastamonulu kadınlardır. Kastamonu insanının vatanını, milletini bu kadar çok sevmesinin nedeni bizleri bu bilinçle yetiştiren, bizlere bu duyguları aktaran analarımız ve atalarımızdır.

Bizlerin de hem kişisel hem de yerel yönetimler olarak, kadınlara yer aldıkları her alanda destek olmak gibi bir görevi ve sorumluluğu vardır. Kastamonu Belediyesi olarak, kadınlarımıza yönelik desteklerimizin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da artırarak sürdüreceğimizi ifade etmek istiyorum.

Bu vesileyle kahraman Türk kadınlarının ve dünya üzerindeki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.