haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun 12 Mart Mesajı

Türk Milleti’nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Millî Marş olarak kabul edilmesinin 99. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Türk milletine cesaret ve tahammül aşılamak ve millî duygularımızı harekete geçirmek için ‘Korkma’ diye başlayarak yazdığı İstiklal Marşı, ulusal birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, bağımsızlık ve özgürlük duygularımızı yansıtan, tek bir bayrak altında yaşamamızı sağlayan kilometre taşıdır.

Merhum Mehmet Akif’in, vatan toprakları işgal altındayken kaleme aldığı İstiklal Marşı; millî mücadele ruhunu, milletimizin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir.

Mehmet Akif, kendisini milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesini adamış büyük bir şairdir. Mehmet Akif, Millî Mücadelemiz çerçevesinde yaptığı çalışmaları Nasrullah Meydanında yaptığı konuşmalarla yürütmüş, bu konuşmalar gazetede yer alarak halkımıza ulaşmıştır. Yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız, aziz milletimizin hislerine tercüman olmuştur. İstiklal Marşımız ne geçmişte ne de gelecekte milletimizin esarete asla boyun eğmeyeceğinin tüm dünyaya ilan edilişinin bir ifadesi olmuştur.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Millî Marş olarak kabul edilişinin 99. yıl dönümünü kutlar; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere İstiklal Marşımızı kabul eden TBMM üyelerini, vatanımızın birlik ve beraberliği için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.