haberler

İnşallah Önümüzdeki Günlerde Müjdeyi Vereceğiz

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-I Veli Külliyesi Önündeki Trafik Yoğunluğuna Değinen Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “İnşallah Önümüzdeki Günlerde Müjdeyi Vereceğiz”

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Çiftçi tarafından tertip edilen basın toplantısı, Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirildi.

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı’nın yönetiminde de bulunan Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Vakıf Başkanı Mehmet Çiftçi’nin basın mensuplarını bilgilendirmek amacı ile tertip ettiği toplantıya katıldı. Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Konağı’nda gerçekleştirilen basın toplantısına ayrıca İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık ile vakfın yönetim kurulu üyeleri Süleyman Yücel, Yılmaz Gödeloğlu, Nezih Yılmaz, Hüseyin Aydın ve Abdurrahman Emiroğlu da katıldılar.

Toplantıda Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Çiftçi, vakfın yeni yönetimi olarak yaptıkları çalışmaları ve bundan sonra gerçekleştirilecekleri faaliyetleri basın mensupları ile paylaştı.

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Vakıf faaliyetleri gönüllülük esasına dayanır. Dolayısıyla meşakkatlidir, zordur. Ben de yaklaşık üç yıldan beri vakfın yönetimindeyim. Ondan önce de zaten üyesiydim. Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli dört kutuptan bir tanesi. Bunlar içinde mekan olarak en sıkıntılı mekan da bizim mekanımız. Dar bir mekana sıkışmış vaziyetteyiz. Dolayısıyla elbette ki bu noktada bazı problemleri aşmamız gerekiyor. Özellikle burası ile ilgili biz ne yapabiliriz noktasında kafa yoruyoruz yaklaşık 7-8 aydır. Tabi ondan öncesinde de yoruyorduk da şimdi biraz daha fazla. Belediye Başkanı olmam hasebiyle yük daha fazla bindi üzerimize ve inisiyatif alma noktasında daha rahat davranabiliyorum. Önceden talep edendik, şimdi talep edilen noktasına geldik. Dolayısıyla bazı şeyler de çok daha rahat karar alıp uygulayabiliyoruz. Burayla ilgili en büyük sıkıntılardan bir tanesi ön tarafta ciddi bir trafik yoğunluğunun olması. Özellikle kandil gecelerinde, bayramlarda çok ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bununla ilgili de aklımdan ve gönlümden geçen Hisarardı’ndan sonra yukarıdan da kesmek suretiyle bu alanı trafiğe kapalı tutmak. Sadece cenaze aracı geçsin. Onun haricinde de araç geçişine izin vermeyelim diye. Ama bununla ilgili de en büyük sıkıntılardan bir tanesi gelenlerin otopark sorunu. Bununla ilgili inşallah önümüzdeki günlerde müjdeyi vereceğiz. Sayın Valimizle de konuştuk Hisarardı Okulu’nun olduğu yerle ilgili. İnşallah gelişme kaydettik. Sözünü de aldık. İnşallah en kısa sürede onu da hayata geçiririz. Eski hastaneden inerken inişte sol tarafa, bu taraftan giderken sağ tarafa denk geliyor. Orada bir alanımız var. Orayı otopark alanı olarak tanzim edeceğiz. Yine mezarlık önünde bir alan var. Orayı da otopark olarak tanzim edeceğiz. Bir de hemen trafonun yanında bir alan var. Orasını da otopark olarak tanzim edersek büyük oranda bu problemi çözmüş olacağız.

“AŞEVİ PROJEMİZ İLE İLGİLİ OLARAK MESAFE KAT ETTİK. İNŞALLAH O DA FAALİYETE GEÇECEK”

Dün Taşköprü’de aşevi açılışındaydım. Bizim de seçim döneminde hep dile getirdiğimiz özellikle İsmailbey’de, Yakupağa’da ve öncelikle de Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Külliyesi tarafında üç tane aşevi projesi aklımızdan geçiyordu. Aşevi ile ilgili olarak da mesafe kat ettik. İnşallah o da faaliyete geçecek. Tabi bunları hep birlikte yapıyoruz. İstişare ediyoruz. Dolayısıyla güzel gelişmeler olacak. İnşallah nasip olur da buradaki alanı da büyütme noktasında satılan binalar olur. Onlardan alırız ve vakfın işletmesine veririz. Çok da iyi olur.

“ŞEYH ŞA’BAN-I VELİ HAZRETLERİ BÜTÜN ÜLKENİN, BÜTÜN İSLAM DÜNYASININ ORTAK DEĞERİ”

İnşallah protokol yapıldıktan sonra Hisarardı’nda hazır bir bina da var. Belki konaklama için kullanılabilir gelenler açısından. Böyle bir işletmeye açabiliriz. Sonuçta Kastamonu’nun ortak değeri. Aslında bütün ülkenin, bütün İslam dünyasının ortak değeri Şeyh Şa’ban-ı Veli Hazretleri. Onun için inşallah o yolda hizmetler etmek hepimize nasip olur. Güzel şeyler yaparız, hayırlı hizmetler yaparız. Kubbede hoş seda bırakırız inşallah. Buranın yönetiminde olmam hasebiyle de her türlü sıkıntısı ortak sıkıntımız zaten. Çözme noktasında da ortak iradeyi birlikte göstermek lazım ki hem tanınırlık açısından hem Kastamonumuzun tanınması açısından gerçekten Hz. Pir’in çok büyük önemi var. Onun için o konuda hepimizin gayret içerisinde olması lazım. Ben her gittiğimde Konya’ya Hz. Mevlana’ya uğruyorum. Çok geniş bir alanda belli bir düzene oturtmuşlar. Biz henüz o aşamada değiliz. Ama bunda mekan darlığının da büyük etkisi var. Tabi tanınırlığın da etkisi var. Bizim bu noktada çabalamamız lazım. İnşallah bu noktada birlikte daha güzel şeyler yaparız.”