haberler

Hiçbir Hizmetten ve Yatırımdan Kaçınmadık

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 21 bin metrekarelik yeni yerleşkesinde temel atıldı.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Hiçbir Hizmetten Ve Yatırımdan Kaçınmadık”

Kastamonu Belediye Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yeni yerleşkesinde temeller atıldı. Törende konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, küresel ekonominin darboğaza girdiği bir dönemde hiçbir hizmetten ve yatırımdan kaçınmadıklarını söyledi.

Kastamonu Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yeni yerleşke alanında temel attı. Kuzeykent Mahallesi’nde yapılacak Millet Bahçesi alanının içerisinde kalan mevcut Park ve Bahçeler Müdürlüğü için yeni yerleşke alanı belirlendi. Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen çalışma neticesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yeni yerleşke alanında temeller hızla atıldı. Gerçekleştirilen temel atma törenine Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Emin Çınar, belediye başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri de katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Belediye Başkanı olduğumuz günden bu tarafa biran önce startını verelim diye uğraştığımız projelerimizden bir tanesiydi Millet Bahçesi. Hem Cumhurbaşkanımızın her ili bir Millet Bahçesi sözü vardı hem ziyarete geldiklerinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız sözünü vermişlerdi. Yüklenici firmaya yer teslimini yaptık inşallah Mart gibi Millet Bahçesi’nin startı verilecek. Dolayısıyla Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün eski yerinin bir kısmı Millet Bahçesi’nin içerisinde kalacak. Bunun için Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzü taşıyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzü yeni yerleşke projesini hazırlarken bazı ilaveler yapmak daha kolay oldu. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün yeni yerleşke binasında işçi binası, depolar ve 4 adette sera olacak. Burası 21 bin metrekarelik bir alan. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün imar planlarına uygun olarak hem parkların, hem yeşil alanların hem çocuk oyun alanlarının, spor sahalarının düzenlenmesi ile bakımı, onarımı, koruması, mevsimlik çiçeklerin üretilmesi, gerekli noktalara dikilmesi ve yine son dönemde başlattığımız yerli tohuma sahip çıkmak” dedi.

Belediye Başkanı olduktan sonra çalışmaları ekip arkadaşlarıyla birlikte başardıklarını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Bu süre zarfında 10 adet park projesi, 3 adet semt sahası, 2 adet semt sahasının yenilenmesi, 35 adet oyun gurubunun kurulumu, 15 adet kondisyon parkuru kurulumu, 42 bin adette ağaç ve fidan dikimini yaptık. Bunun yanı sıra 360 bin adet mevsimlik çiçek üretimi ve dikimi, 40 bin metrekare de rulo çim serimi gerçekleştirdik. Bu süreçte Millet Bahçesinin ihalesi TOKİ tarafından gerçekleştirildi ve yer teslimini de yaptık.” diye konuştu.

Başkan Vidinlioğlu, “Ayrıca 0-2500 metrekare arasında 29 adet, 2500-5000 metrekare arasında 13 adet, 5000-7500 metrekare arasında 7 adet, 7500-10000 metrekare arasında 3 adet olmak üzere şehrimizde 56 parkımız bulunmaktadır. 390’nın üzerinde kondisyon alanımız, 400’ün üzerinde çocuk oyun gurubu alanımız yer almaktadır. Bu noktalarda Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz özverili bir şekilde çalışma yapıyor” şeklinde konuştu.

45 bin adet ata tohumu fidesini Kastamonu Belediyesi olarak dağıttıklarını anlatan Başkan Vidinlioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ŞEKER FABRİKASI’NDAKİ SERA İÇİN BİZ HAZIRIZ

Pandemi bizlere toprakla barışmamız gerektiğini öğretti. Çocuklarımız o hazzı alsınlar diye 45 bin adet ata tohumu fide dağıtımı yaptık. İnşallah buradaki serada devreye girdiğinde ve şeker fabrikasında da yapmayı gerçekleştirdiğimiz serada biz hazırız ama izin konusunu halen bekliyoruz. Tamam denildiği anda hemen startı vereceğiz. Orada hazır toprağımız ve sıcak suyumuzda var. Şeker Fabrikası’nda kış şartlarında bu tarz üretimleri hızlandıracağız. Bu işlerdi hızlandırdığımız zaman bir artısı da bizlere online satış devreye girecek.

ONLİNE SATIŞ İÇİN GEREKLİ ALT YAPIYI TAMAMLADIK

Dün bununla ilgili yine AR-GE müdürümüz ile görüştüm. Hem yerli üretim, yöresel ürünler, ağaç ve ahşap işleriyle ilgili online satış yapılacak. Bütün alt yapısını tamamladık, inşallah kısa sürede ona da başlayacağız. Bunu yaparken tabii ki işlerin en büyüğü koordinasyon, hadi yapıyorum dediğinizde planladığımız işler hemen olmuyor. Özellikle ahşap ve hanımların ürettiği el işlerinde bunun bir standardı olması lazım. Birde hem ahşap ürünlerinde hem de hanımların yaptığı işlerde mutlaka bir Kastamonu’nun mührünün olması lazım. Bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bakıldığı zaman bu Kastamonu’nun işi denilsin. Çünkü sandık her yerde yapılıyor ama bu Kastamonu sandığı dedirtmeliyiz. Bununla ilgili bir tasarım çalışması yapıyoruz.

GASTRONOMİDE İDDİALIYIZ

Yöresel ürünlerle ilgili insanlar üretelim ama pazarlaması nasıl olacak diyor, bunu yaparken hem organik ürün üretmemiz lazım, iddialı olduğumuz alanlardan bir tanesi gastronomi onu da aynı şekilde usulüne uygun şekilde yapmamız lazım. Yerli ve organik ürünlerimizi de bu şekilde tanıtmamız lazım. Bunu bir bütün halinde düşünmemiz lazım. Bu konuda da çok ciddi yol aldık, inşallah kısa sürede bunu da gerçekleştirmiş olacağız bütün düşüncelerimizi.

PANDEMİ SÜRECİNDE HEP İLKLERİ YAPTIK

Pandemi dolayısıyla sürekli teyakkuzda olan bir çalışma ekibimiz var. Hepsine teşekkür ediyorum. Asgari ücrette de en düşük 3 bin 350 lira olarak belirledik ve Türkiye’de de bu anlamda da Allah’a çok şükür bir ilke imza attık. Hepsi son kuruşlarına kadar helal olsun. Bu süreçte Kastamonu Belediyesi olarak hep ilkleri yaptık, çoğu belediyeye de örnek olduk. 1,5 yıllık süre zarfında bunun 1 yılını pandemi ile mücadele şeklinde geçirdik. Belediyenin gelirlerinde ciddi şekilde azalma oldu. Ülkemizin ve bütün dünyanın ekonomik olarak darboğazdan geçtiği bir dönemde elbette Kastamonu Belediyesi bunlardan etkilenmiyor değil, bunları ne yazık ki bizlerde yaşadık ama her şeye rağmen hiçbir hizmetimizi aksatmadık. Hepsini yerine getirmeye çalıştık. Bu tarz yatırımlarla inşallah hızlanarak yapmaya devam edeceğiz. Kastamonu’muz inşallah her şeyin en iyisine layık, her şeyin en güzeline layık. İnşallah Kastamonu’nun geleceği adına her şeyi birlikte planlarız ve inşaa ederiz. Kastamonu’yu çok güzel yerlere inşallah birlikte taşırız.”

Başkan Vidinlioğlu, konuşmasının sonunda kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına özverili bir şekilde çalışan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Temel atma törenine katılan Milliyetçi Hareket Partisi Kastamonu İl Başkanı Emin Çınar ise yaptığı konuşmada, “Park ve bahçe hizmet binaları burada bir araya getirilerek yeniden konuşlandırılması üzerine temel atma törenini yapıyoruz. Bu binanı yakın zamanda ben hizmete gireceğinden en ufak bir şüphem yok. Özellikle MHP teşkilatları ve il başkanlığı olarak başta belediye başkanımız ve çalışma heyetinin çalışmalarında başarılar diliyorum. Burada temelini atacağımız hizmet binasının kısa sürede tamamlanarak Kastamonu’nun hizmetine sunulmasında emeği geçecek bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Müteahhit firmamıza ve çalışma arkadaşlarına kazasız belasız, bu işletmenin hayırlısıyla tamamlanıp vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasını temenni ediyorum. Özellikle Belediye Meclis Üyelerimiz ve sizler, bu pandemi dönemi içerisinde ne kadar çor şartlar altında Kastamonu’ya hizmet ettiğinizi bizler biliyoruz. MHP İl ve İlçe Teşkilatları ve diğer çalışma heyetlerimizle birlikte her daim sizlerin yanında olduğumuzu, sizlerin arkasında bir güç olarak duracağımızı bilmenizi istiyorum. Şu anda Kastamonu’da birçok olumsuz tezvirat yapılmasına rağmen Kastamonu Belediyesi olarak yapmış olduğumuz hizmetlere ve çalışmalara şahsım ve teşkilatlarım adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kurban kesildi ve ardından dua edildi. Başkan Vidinlioğlu ve beraberindeki heyet, hizmet binasının temel atma töreni kurdelesini kestikten sonra ilk harcı attılar.