haberler

Hem Ekonomiye Hem İhtiyaç Sahiplerine Destek

Kastamonu Belediyesi Giysi Kumbarası projesi kapsamında sekiz ayda 71 bin 220 kg atık topladı.

Kastamonu Belediyesi tarafından tüm mahallelere kurulan Giysi Kumbaralarıyla atık durumda olan tekstil ürünleri ekonomiye kazandırılıyor. Belediye tarafından hayata geçirilen proje kapsamında mahallelere toplam 100 adet Giysi Kumbarasının kurulumu sağlandı. Kumbaralar da kullanılabilecek durumda olan kıyafetler gerekli temizlikleri yapıldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Kullanılamayacak durumda olanlar ise fabrikalarda hammadde malzemesi olarak değerlendiriliyor. Kastamonu Belediyesi yaptığı çalışma doğrultusunda sekiz ay içerisinde 71 bin 220 kg tekstil atığı toplandığını açıklandı.

Kastamonu Belediyesi kaynakların sağlıklı ve verimli biçimde kullanılması, atıkların asıl kaynağında yönetim altına alınması, azaltılması ve ayrıştırılarak geri kazanılması faaliyetleri kapsamında çeşitli projelerin sürdürüleceği belirtildi.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak hedefiyle geri dönüşüm yelpazesini gün geçtikçe genişleten belediye, bu kapsamda kullanılmış giyim/tekstil atıklarının (giysi, ayakkabı, kemer, çanta, tül, perde, battaniye, nevresim vb.), evsel atıklardan ayrı olarak toplanarak, bu atıkların öncelikli olarak yeniden kullanımını, geri dönüşümü ve ikincil hammadde elde etme amaçlı diğer işlemler ile geri kazandırılması, enerji kaynağı olarak kullanılması veya çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesini öncelikli hedefler arasında yer alıyor.

Vatandaşların giysi, ayakkabı, çanta, kemer gibi tekstil atıklarını çöp yerine mahallelerde bulunan giysi kumbaralarına atmasının önemine değinen Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kumbaralar özenle inceleniyor. Kullanılabilir durumda olan giysiler ekiplerimizce gerekli temizlikleri yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Geri kalan atıklar ise fabrikalarda ekonomiye kazandırılıyor. Hemşehrilerimiz bu projeye sahip çıktı. Bunu görmekten dolayı çok mutluyum. Biz yardımlaşmayı ve çevreyi seven bir toplumuz. Bu doğrultuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.