haberler

FTR Poliklinik Hizmeti Versin Devlet Hastanesi Karantina Hastanesi Olsun

Kastamonu Belediye Başkanı Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’ndan İl Hıfzıssıhha Kurulu’na öneri.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında Devlet Hastanesi’ndeki poliklinik hizmetlerinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılmasını önerdiğini, Kastamonu Devlet Hastanesi’nin ise karantina hastanesi olarak görev yapmasını teklif ettiğini belirtti. Başkan Vidinlioğlu, “Tedbir anlamında benim bir önerim oldu. Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü tarafından önerim kabul edildi. İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda değerlendirilecek. İzolasyon çok önemli. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yatış olmadığına göre, Devlet Hastanesi’ndeki poliklinik hizmetlerinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılmasını önerdim.  Devlet Hastanemizin karantina hastanesi olarak görev yapmasını teklif ettim. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin eksiklikleri olabilir, uygun olursa değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, belediye olarak salgın sürecinde yaptıkları çalışmaları detaylıca anlattı. Başkan Vidinlioğlu, Devlet Hastanesi’nin poliklinik hizmetlerinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılmasını önerdi. Ayrıca Başkan Vidinlioğlu, Kastamonu’nun 3’üncü riskli il grubunda ve ölümün olduğu iller arasında gösterildiğini ancak her şeyin kontrol altında olduğunu, resmi açıklamaların dışındaki açıklamalara da itibar göstermemek gerektiğini söyledi.

“ÜLKE OLARAK SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu, yaptığı açıklamada, “Kastamonu Belediyesi olarak çoğu şeyde yer aldık. Tevazu gereği ilk 3 ilden biriyiz dedik ama, bu kadar kapsamlı, tedbirli ve hızlı Türkiye’deki yegâne il biziz. Yaptığımız her işi sosyal medyada paylaşıyoruz. Yerel basınımız da sağ olsunlar haberlerimizi duyurarak destek veriyorlar. Bazen olumsuz eleştirilere rastlasam da çoğu, bu konudaki hem minnetini hem de teşekkürünü bizimle paylaşıyor. Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.

“EN ÇOK İŞ İLİMİZDE YAŞAYAN HEMŞERİLERİMİZE DÜŞÜYOR”

Önceki gün karantina merkezini ziyaret ettim, valilikte de toplantı halindeydik. Alınacak tedbirler konusunda ve yapılan işler konusunda değerlendirmelerde bulunduk.  Kurumlar, kanunlar ve mevzuatlarla yönetiliyor. COVİD-19 virüsüyle ilgili rakamlar Sağlık Bakanımız tarafından açıklanıyor. Ortada dolaşan video ve ulusal gazetede yer alan haberler Kastamonu’yu 3’üncü riskli il grubunda ve ölümün olduğu iller arasında gösteriyordu.  Belediye Başkanı olarak şunu gönül rahatlığı içinde söyleyebilirim. Şu anda gerek karantina da olan vatandaşlarımız, gerekse hastane de olan vatandaşlarımız kontrol altında. En çok iş ilimizde yaşayan hemşerilerimize düşüyor. Bunca söylenen rağmen, tedbire rağmen, tedbirsiz davranmakta ısrar eden potansiyelimiz var.

“TÜM DÜNYA HAZIRLIKSIZ YAKALANDI”

Herkes risk altında. Daha önce karşılaşılmayan bir virüs. Bu virüsün en kötü taraflarından birisi kısa bir süre içinde belirtiler göstermesidir. Riskin en büyük sebeplerinden birisi bu. Buna tüm dünya hazırlıksız yakalandı. Bu kadar ekipmanı ve cihazı hiçbir ülke karşılayamadı. Ne kadar çok insanımızı bu virüsten korursak o kadar büyük kazanım olur. Resmi açıklamalar haricinde başka açıklamaya da itibar etmeyiniz. Sağlıkçı olarak 29 yıllık hekim olarak söylüyorum Tüm önlemleri aldık.

“POLİKLİNİK HİZMETLERİNİN FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ’NDE OLMASINI ÖNERDİM”

Tedbir anlamında benim bir önerim oldu. Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü tarafından önerim kabul edildi. İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda değerlendirilecek. İzolasyon çok önemli. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yatış olmadığına göre, Devlet Hastanesi’ndeki poliklinik hizmetlerinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılmasını önerdim.  Devlet Hastanemizin karantina hastanesi olarak görev yapmasını teklif ettim. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin eksiklikleri olabilir, uygun olursa değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

“GURURLU VE VAKUR BİR MİLLETİZ”

Başkan Vidinlioğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Ana hizmet binamızda ve otogarda ateş ölçmeye başladık. Meclis Üyemiz Alp Karakaş Bey, 150 ekmeği ihtiyaç sahiplerine her gün zabıtamızın vasıtasıyla ulaştırıyor. Barış Kılınçkıran Bey’de akşam yemeklerini belirlenen sayıya göre, süreç bitene yemek desteği veriyor. Yemekler zabıtalarımız ile dağıtılıyor. Meclis Üyemiz Zeki Kebeci Bey aradılar. Sosyal Marketimize 150 adet paket hazırladılar. İhtiyaç halinde daha da fazla yardım yapabileceklerini söylediler. Bu bizim ne büyük ve ne asil bir millet olduğumuzun göstergesidir. Hayır yapmak isteyenlere de çağrı da bulunalım, belediyeye her kim yapacağı bağışları, hizmetleri bildirirse hem paylaşırız hem de minnettar kalırız. En çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden birisi sosyal yardımlaşma. Bazı marketlerimizin basında ilanını gördüm. Sosyal medya aracılığıyla evlere hizmet götürmek isteyenler, elemanı eksik olduğunu diyenleri duyururuz ve zabıtamızla ulaştırırız. Merkez Mahalle Muhtarlarımızla bir araya geldik. Biz çok gururlu ve vakur bir milletiz. Muhtarlarımızın fonksiyonu çok önemli.”