haberler

Dev Projenin İnşası İçin Geri Sayım

Atıksu Arıtma Tesisi’nin başlangıç toplantısı bugün Başkent’te yapılacak

Şehrimizin elzem ihtiyaçlarından olan Atıksu Arıtma Tesisi’nde mutlu sona ulaşıldı. Tesisin yapım süreciyle ilgili paydaşların biraraya geleceği Başlangıç Toplantısı bugün saat 14.30’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek.

120 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımın ilimize kazandırılacağı projeyle ilgili konuşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Galip Vidinlioğlu “Atıksu Arıtma Tesisi Avrupa Birliği projesinin finansmanının yüzde 85 Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u da Kastamonu Belediyesi tarafından karşılanacak. 2013 yılında Mehmet Çağılcı başkan yardımcımızın imzasının olduğu projeyi yapmak inşallah bize nasip olacak. Bugün yapılacak toplantının ardından bu projemizin yapımı hızlanacaktır” dedi.

İPA-2 Programı çerçevesinde ihaleye çıkan ve altı yıllık süreç sonunda mutlu sona ulaşılan Atıksu Arıtma Tesisi’yle ilgili başlangıç toplantısı bugün saat 14.30’da Çevre Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek.

Toplantı, Kastamonu Belediyesi proje ekibi, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, Eptisa Mühendislik ve Müşavirlik Hiz. Bil. İnş. Tic. Ltd. yetkilileri ve inşaat ihalesini kazanan Gezer Endüstri İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Mass Arıtma Sistemleri İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. konsorsiyumu yetkilileri katılımlarıyla gerçekleştirilecek. Başlangıç toplantısında dev tesisin yerleşimi ve yapımıyla ilgili bilgilendirmeler yapılacak. Dev proje başlangıcıyla birlikte 27 ay içerisinde tamamlanacak.

İnşaat sezonuyla birlikte çalışmaların başlaması beklenen Atıksu Arıtma Tesisi, Dereköy mevkiinde belirlenen 47 bin metrekarelik alan üzerine yapılacak.

İki kademeden oluşacak tesisin Kastamonu’ya 30 yılın üzerinde hizmet vermesi bekleniyor. 120 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım olan Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında 1. kademede ortalama günlük 31 bin 978 metreküp atık suyu, 2. kademede ise günlük ortalama 38 bin 267 metreküp atık suyu arıtabilecek kapasitede olacak.

TESİS KENDİ ELEKTRİK ENERJİSİNİ KARŞILAYACAK!

Son sistem olarak yapılacak Atıksu Arıtma Tesisi kendi elektriğini üretecek. Tesisin çamur havuzunda oluşacak metangazı kurulacak enerji üretim tesisiyle elektrik enerjisine çevrilecek. Bu sayede Atıksu Arıtma Tesisi içerisine kurulacak elektrik üretim tesisiyle, kendi elektriğinin yüzde 75’ini karşılayacak.

Dev projenin müşavirlik işlerini ihaleyi alan Eptisa Mühendislik ve Müşavirlik Hiz. Bil. İnş. Tic. Ltd., Stantec Mühendislik ve Müşavirlik Ltd. Şti. konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek. Yapım işini ise ihaleyi kazanan Gezer Endüstri İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Mass Arıtma Sistemleri İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. konsorsiyumu tarafından yapılacaktır.

Turhan Topçuoğlu’nun Belediye Başkanlığı döneminde başlayan sürecin tamamlıyor olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu,  “Avrupa Birliği ile ortak yürütülen Atık su Arıtma Tesisi ile ilgili son aşamaya geldik. 2013 yılında Mehmet Çağılcı başkan yardımcımızın imzasının olduğu projeyi yapmak inşallah bize nasip olacak. Atıksu Arıtma Tesisi Avrupa Birliği projesinin finansmanının yüzde 85 Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzde 9’u da Kastamonu Belediyesi tarafından karşılanacak. Bizler üzrimize düşeni yapacağız. Arkadaşlarımız başlangıç toplantısında gerekli istişareleri yapacaklar. Bu toplantının ardından inşaat süreci hızlanacak. Başlangıç toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şehrimiz açısından önem taşıyan projede bugüne kadar emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.