haberler

Çocuk Bakımevi Ve Oyuncak Kütüphanesi Projesinin Temel Atma Töreni Yapıldı

BELEDİYE BAŞKANIMIZ OP. DR. RAHMİ Galip Vidinlioğlu: “BENİM İÇİN ÇOK ÖZEL BİR PROJE”

Belediye Başkanlığımız ve Kastamonu Entregre’nin ortaklaşa gerçekleştireceği Oyuncak Kütüphanesi ve Çocuk Bakımevi için temel atma töreni gerçekleştirildi.

Yapımı tamamlandığında Kuzeykent Mahallesi Çocuk Bakımevi ve Oyuncak Kütüphanesi’nde 1298 metrekare kapalı alan ve 1342 metrekare açık alan olacak. Projenin Çocuk Bakımevi kısmında 5 adet sınıf ve oyun salonu, 5 adet uyku salonu, yemekhane, mutfak, personel-yönetici birimleri, etkinlik salonu, çok amaçlı salon yer alacak ve bakımevi toplam 100 öğrencilik kapasiteye sahip olacak. Oyuncak kütüphanesi kısmında ise; oyuncak sunum, oyun ve etkinlik salonu, oyuncak depolama alanı, oyuncak tamir ve bakım birimi ve personel birimi bulunacak.

Yine projenin bir diğer ayağı olan Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Çocuk Bakımevi de toplam 1350 metrekare kapalı alan ve 1329 metrekare açık alana sahip olacak. 6 adet sınıf ve oyun salonu, 6 adet uyku salonu, yemekhane, mutfak, personel-yönetici birimleri, etkinlik salonu ve çok amaçlı salonun yer alacağı proje toplam 120 öğrenci kapasitesine sahip olacak.

“BENİM İÇİN ÇOK ÖZEL BİR PROJE”

Temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanımız Rahmi Galip Vidinlioğlu; “Belki maddi olarak, diğer açıkladığımız projelerden daha düşük bütçeli bir proje ama manevi yanı diğer projelerden çok önde olan bir proje. Benim için çok özel bir proje. Oyuncak kütüphanesinin maksadı çocuklarımızın birlikte oyun oynama alışkanlığı ve paylaşma alışkanlığı kazanmasıdır. Bir başka amacı ise ekonomiye olan katkısıdır. Burada vatandaşlarımız kullanılmayan oyuncaklarını getirip buraya bırakacaklar. Böylece oyuncak alma imkanı olmayan aileler faydalanma fırsatı bulacaklar” dedi.

COVİD-19 UYARISI!

Dünyayı kasıp kavuran bir Covid-19 salgını gerçeği olduğunu hatırlatan Başkanımız Vidinlioğlu, projelerin büyük bölümünün salgın dolayısıyla planladıkları tarihlerde başlayamadığını vurguladı. Kurban Bayramı’nda denetimlerin artacağını söyleyerek; “Vaka sayıları istenilen seviyede azalmadı. Herkes kurallara uysun. Bunu bir hekim ve Belediye Başkanı olarak sizlerden rica ediyorum. Bayram süresince denetimler sıklaşacak” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR BİZİM GELECEĞİMİZ”

Kastamonu Entegre’nin yaptığı 3 milyon liralık destek ile projeyi tamamlayacaklarını ifade eden Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çok hızlı bir şekilde ilerleyecek bir proje. Bu projenin maddi boyutunu düşünürken, o gün Kastamonu Entegre’yi ziyaretimde, Sayın Enüs Koç beyefendi ‘Bizim bunun mutlaka bir tarafında olmamız lazım’ dedi. İşin bir tarafında olmadılar. İşin 2 tarafında da oldular. Hem buradaki Kreş ve Oyuncak Kütüphanesi, hem de Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki kreş için yaklaşık 3 milyon TL’lik bir katkı sağlıyorlar. Hemen hemen bu rakamlara işi bitirmiş olacağız. Çok teşekkür ediyorum, bu kadar anlamlı bir projeye sponsor olduğunuz için. Haluk Yıldız beye ve Yahya Kiğılı beyefendiye çok çok teşekkür ediyorum. Diğer hayırseverlerimizin de bu denli desteklerini bekliyoruz. Çocuklar bizim geleceğimiz. Çağımızın en büyük hastalığı sosyal yalnızlık. Bütün çocuklar ellerinde telefonla, beraber oyun oynama alışkanlığı kazanamıyorlar. Çocuklara bırakacağımız en büyük miras sevmek ve onlara iyi örnek olmak.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİN HEPSİNİ TEK TEK YERİNE GETİRECEĞİZ

Belediye eski binasının yıkımı, Atık Su Arıtma Tesisi ve planlanan alt yapı çalışmalarımızda pandemi kaynaklı gecikmeler oldu. Atık Su Arıtma Tesisi’nde çalışmalar başladı. Alt yapı çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Belediye eski binasının yıkımını da en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Geç olsun, güç olmasın. Bugün çalışmalar hızla sürüyor. En kısa zamanda bunları hayata geçireceğiz. Biz verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Hepsini de tek tek yerine getireceğiz.”

MHP İL BAŞKANI EMİN ÇINAR: “CESARETLE BAZI ÇALIŞMALAR YAPILIR”

Kastamonu Belediyesi’nin 15 aylık süre içerisinde altyapı konusunda çok hızlı çalışmalara imza attığını ifade eden MHP İl Başkanı Emin Çınar; “Bu proje ile beraber Kastamonu’muza, Belediye Başkanımızın başkanlığında çalışma heyeti ile beraber inşallah çocuklarımızın ve gençlerimizin faydalanacağı büyük bir alanda bir hizmeti gerçekleştirmiş bulunmakta olacağız. Ben bu vesile ile burada katkısı geçen bütün başta Kastamonu Ağaç Entegrenin maddi olarak desteğinden dolayı başta entegrenin yönetim kurulu başkanı olmak üzere bütün herkese teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Belediyemiz özellikle 15 aylık dönem içersinde Kastamonu’da birçok alt yapı konusunda hızlı bir çalışmayı ortaya koydu. Tabi alt yapıda yapılan çalışmaların birçoğu maalesef her belediyenin risk alamadığı çalışmalardır. Çünkü cesaretle bazı çalışmalar yapılır. Bu çalışmaların her birisinde de kendi imzasının ve belediye başkan yardımcılarımız ve çalışma heyetinin varlığını görmek bizleri mutlu ediyor. İnşallah seçim beyannamesinde ortaya koyduğumuz birçok çalışmayı da kalan 3,5 yıllık dönem içersin de hızlı bir şekilde bu kadro bu heyet yerine getirecektir. Çünkü Kastamonu halkı kendisine ve çalışma heyetine verdiği güveni bundan sonrasında daha fazlasıyla hissederek devam edecektir” ifadelerini kullandı.

ENÜS KOÇ: “BÖYLE BİR HAYIRDA YER ALMAK BİZİM İÇİNDE ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi Kastamonu-Samsun Fabrikalar Direktörü Enüs Koç ise şöyle konuştu;
“Gönülden bağlı olduğumuz bu kentin, adını aldığımız bu kentin, adını dünyaya duyurmuş olmak bizim için bir gururdur. Dün olduğu gibi bugünde Kastamonu’nun gelişmesine katkıda bulunmaya her zaman hazırız. Belediye başkanımız projeden bahsedince ‘bu projede yer almamız gerekiyor’ demiştik. Genel müdürümüz de onay verdi ve böyle bir hayırda yer almak bizim içinde çok önemliydi. Bu proje ismini Kastamonu’dan almış olan global bir şirket için çok büyük bir anlam ifade ediyor.”