haberler

Büyük Zafer, Büyük Coşku

Kastamonu Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı yoğun ilgi gördü.

Büyük Zaferin 101’inci yıl dönümü ile ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 98’inci yıl dönümü dolayısıyla Kastamonu Belediyesi Zafer Bayramı konserleri düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı etkinliklerde 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı. Konser programı Grup 3’ü 1 arada sahne performansıyla başladı. Birbirinden özel eserleri seslendiren grup konsere katılanları coşturdu. Grup 3’ü 1 aradanın ardından Dj Nail performansıyla devam eden etkinlik Resul Dindar konseriyle son buldu. Konsere katılanlar Resul Dindar’ın birbirinden güzel şarkılarına eşlik etti.

Konser programında konuşan Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, gençlere seslendi. “Cumhuriyet’e sahip çıkın. Çünkü Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti sizlere. Gençliğe hitabede sizlere sesleniyor. Her zaman muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcut. Lütfen kendinize güvenin.” diyen Başkan Vidinlioğlu, kızıl elmanın Türkiye Yüzyılı olduğunun altını çizdi.

Kastamonu’ya yapılan projelerden de kısaca bahseden Başkan Vidinlioğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Biz söz verdiğimiz her şeyi birer birer yapıyoruz. Sevgili gençler söylenecek çok şey var. Elbette ki bu tarz etkinlikleri ayrı bir güzelliği var. Sizlerle buluşuyoruz hem de yaptıklarımızı sizlere gösterme imkanı buluyoruz.

Şehrin en önemli eksikliklerinden bir tanesiydi 27 yıllık rüyaydı Atık Su Arıtma Tesisi’ni hayata geçirdik. Bugün yapmak isteseniz 600 Milyon TL’lik bir tesis.

Yine şehrin en büyük ihtiyaçlarından biri olan Engelsiz Yaşam Merkezi’ni bitirdik. Geçtiğimiz günlerde Huzurevimizin açılışını yaptık. Kuzeykent’te bir ek itfaiye binası yaptık. Başka ne dedik, şehirde soluk alacağımız alanlar artsın dedik. Onun içinde Karaçomak Barajı’nın hemen yanındaki alanı DSİ’den alarak Mesire Alanı haline getirdik. Birkaç haftadır vatandaşlarımız orada piknik yapabiliyorlar. 240 dönüme Millet Bahçesi yapılıyor. Herkes laf üretiyor biz iş üretiyoruz. Türkiye’de olmayan bir projeyi gerçekleştirdik. Oyuncak Kütüphanesi’ni açtık. Amaç neydi burada çocuklar paylaşmayı öğrensinler, birbirleriyle oynama alışkanlığını kazansınlar istedik. Oyuncak Kütüphanemizin alt katında ise  Çocuk Bakımevimiz var. İnşallah yeni bir Çocuk Bakımevi’nin de temelini önümüzdeki günlerde Mehmet Akif Ersoy Mahallemize atacağız. Yine bu mahallemizde iki ay içerisinde temelini attığımız kapalı Pazar yerini de açacağız. Başka ne yaptık. Çocuklarımız bir enstrüman çalsınlar dedik, bir de mesleki eğitimleri olsun diye KASMEK projesini hayata geçirdik. Gitarını alda gel, sazını alda gel falan demiyoruz. Enstrümanlarınız bizden sadece siz gelin istiyoruz. Çok ciddi sayıda kurs veriyoruz. Binlerce hemşehrimize burada hizmet veriyoruz. Biz yaptığımız işlerde bak ben bunları yaptım şunları yaptım işine girmedik. Ben meslek hayatımda da böyleydim, Allah razı olsun desinler diye yaptık. Şimdi de şehre hizmet noktasında aynısını yapıyorum.

Şimdi bir şey söylemek istiyorum. Ben belediyecilik hizmetlerini evin önündeki çöpün alınması musluğu açtığınızda suyun akması olarak görmüyorum. Bunlar zaten belediyenin yapmakla mükellef olduğu şeyler. Artık belediyecilik anlayışı çok değişti. Hayata dokunmanız lazım, gençlere istikamet vermeniz lazım. Ve dolayısıyla sosyal belediyecilik son yılların en önemli parametrelerinden birisi oldu. Bundan sonramızda pandemiyi birlikte yaşadık, seli birlikte yaşadık, depremi birlikte yaşadık. Bunların hepsi büyük sıkıntılar. Önümüzdeki dönemde ana konularımızdan bir tanesi hem sağlıklı gıda olacak, hem su olacak. Biz tarımı teşvik edelim çocuklarımız görsünler diye bir park bahçeler birleşkesi yaptık. Orada altı sera var. Tamamen otomatik. Yağmur suyu ve kar suyu hasadı yapıyoruz. İçeceğimiz suyu burada sulamada kullanmıyoruz. Bizim üretimle ilgili yapacağımız işler önemli olacak, doğal beslenmenin önemi daha da anlaşılacak. İnşallah ben sizlerin sayesinde bütün bunları çok daha büyük bir gayretle, aşkla, şevkle yapacağıma inanıyorum. Yine inanıyorum ki bu yolda gönülden desteğinizde bizimle beraber.

Bugün biliyorsunuz 30 Ağustos Zafer Bayramı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın önemi çok büyük. Dün akşam üç otobüs kardeşimizi Çanakkale’ye gönderdik. İki yıldır Çanakkale’ye hemşehrilerimizi gönderdiğimiz binlerce kişi var. O ruhu hepimiz yaşayalım diye bunu yapıyoruz. Sevgili gençler siz bir takım şeyleri çok rahat buldunuz. Bir şeyi aklınızdan hiç çıkarmayın. Bir kuru ekmekle, hoşafla bu ülke vatan oldu. 1071’de Anadolu’nun kapılarını bizlere açan Sultan Alparslan Ağustos ayında seferini gerçekleştirdi. Sonra biliyorsunuz çok sıkıntılı günler oldu yüz yılın başında. Bir lider çıktı. Mavi gözlü, kurt bakışlı büyük önder. Gazi Mustafa Kemal Atatürk. İmparatorluk bakiyesinden, bir milli devlet çıkarttı. 30 Ağustos onun yıl dönümü. Hepimize kutlu olsun. Ruhları şad olsun. Mekanları Cennet olsun. Kutsallarımız için, bizler için nice kahramanlarımız şehit oldu. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz. Lütfen bu ruha sahip çıkın. Cumhuriyet’e sahip çıkın. Çünkü büyük önderin emaneti sizlere. Gençliğe hitabede sizlere sesleniyor. Her zaman muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcut. Lütfen kendinize güvenin. Ben inanıyorum ki bu gençlik konan hedeflere ulaşacaktır. Büyük Önder diyordu ki ‘Muasır medeniyetler seviyesine ulaşacağız.’ Çok sıkıntılı günlerden geçtik ancak hedeften hiç şaşmadık. Gençler sizin nasıl ferdi hayatınızda gelecekle ilgili kaygı ve hayalleriniz var. Devletlerde aynen böyledir. Hayalsiz devlet olmaz. Ülküleriniz olmalı. Her ülkenin kızıl elması vardır. Türk Devletler Teşkilatı kuruldu. Bundan sonraki kızıl elma Türkiye Yüzyılıdır. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız. Ne Mutlu Türk’üm diyene.”