haberler

Biz Kastamonu’ya Gereken Her Türlü Yatırımın Yanındayız

Kendir konusunda Kastamonu Entegre’den bir girişimi gönülden arzu ettiğini ifade eden ve iş birliği çağrısında bulunan Belediye Başkanımız Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu:

“Biz Kastamonu’ya Gereken Her Türlü Yatırımın Yanındayız”

Belediye Başkanımız Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi’nin 50. Yıl buluşması etkinliklerine katıldı.

Ağaç bazlı panel sektöründe hizmet vermek için bundan 50 yıl önce adımlarını atan Kastamonu Entegre’nin, Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kutlama programında konuşan Belediye Başkanımız Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, yaklaşık sekiz aydır dile getirdiği kendir konusunda Kastamonu Entegre firmasından bir girişim beklediğini ve bunu can-ı gönülden arzu ettiğini belirtti. Konuşmasına hem Kastamonu hem de Türkiye’nin tanıtımına olan desteği için ve oluşturduğu istihdam ile de ekonomiye ve kalkınmaya sağladığı büyük katkılardan ötürü Kastamonu Entegre ailesine teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu; “Sayın Haluk Yıldız Bey de buradayken söylemek istediğim bir şey var. Ben yaklaşık sekiz aydır özellikle kendir ile ilgili çok şey dile getiriyorum. Kendir çok fazla yan sanayide kullanılabilen bir ürün. Benim kitabi bilgim ve hocalardan öğrendiğim şey şu: Mesela kendiri presleyerek yaptığınız tuğladan yapılan evlerde hiçbir yalıtım problemi yok. Kışları sıcak, yazları serin. Ciddi bir oksijen alışverişi var. Evler nefes alıyor. En enteresan şeylerden bir tanesi, hem depreme çok dayanıklı hem de 700 derece ısıya dayanıklı. Yani yangına karşı da bir önlem. Kendir dediğimiz zaman ürün olarak ağaç ile çok yan yana olduğu için bu konuyu dile getiriyorum. Bu konuda da Kastamonu Entegre’nin bir girişimde bulunmasını ben can-ı gönülden arzu ederim. Belediye olarak bunda da bizim üzerimize ne düşüyorsa biz yapmaya hazırız. Aylardır söylediğim bir şey var. Biz Kastamonu’ya gereken her türlü yatırımın yanındayız. Yapabileceğimiz her şeyi sonuna kadar yaparız. Bunda sayın vekillerimizin de ne kadar istekli olduğunu biliyorum. Gelin el birliği yapalım, şu işi birlikte başaralım. Kastamonu için başaralım. Çünkü biz kadim şehiriz. Köklü bir şehiriz. Şehrimizi yaşatmamız lazım, Kastamonu’yu yaşatmamız lazım. Bunun için de ben herkesi işbirliğine davet ediyorum” dedi.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ GALİP VİDİNLİOĞLU’NDAN ŞEHRİN TANITIMA DESTEK ÇAĞRISI

Kastamonu’da yerli ve el emeği ürünlerin tanıtımı noktasında eksiklik olduğunu ve işin içine profesyonellik katmak gerektiğini de ifade eden Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu ayrıca şunları söyledi: “ Bizim yüzde 70’imiz ormanlık alan. Bu alan içerisinde tabi ki Kastamonu Entegre’nin büyük çapta bu orman alanını işlemesi söz konusu. Bizim Kastamonu olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden bir tanesi tanıtımdır. Kastamonu Entegre bu konuda Kastamonu’ya çok büyük katkı veriyor. Ama bu sadece Kastamonu Entegre firmasının gayretleri ve girişimleri ile yeterli değil. Mutlaka şehrin diğer bileşenlerinin, bizi il dışında temsil eden iş adamlarımızın mutlaka ama mutlaka Kastamonu ile ilgili bir takım şeyleri gerçekleştirmesi gerekiyor.

“BİZİM AĞACA KASTAMONU MÜHRÜNÜ VURMAMIZ LAZIM”

Sayın Valimiz Enis Yeter Bey de buradalar. Özellikle konakların restorasyonunda O’nun açtığı bir çığır söz konusu. Ama bunu muhakkak devam ettirmeliyiz. Şimdi ağaç konusunda biz;  ‘baş şehiriz’ diyoruz. Fakat bunu kendi kendimize fazlaca dile getirmemizin anlamı olmuyor. Bizim dışarıya açılmamız lazım. Bu anlamda ben el sanatlarını dolaştığımda dünya kadar üretilmiş ürün görürüm. El oyması masa, yanında altı tane de sandalyesi. Fiyatı da makul seviyede. Ama en büyük dertleri satamamak. Biz inşallah böyle bir şeye öncülük edeceğiz. Yöresel ürünlerde böyle bir sıkıntımız var. Ürettiğimiz ahşap ürünlerinde böyle bir sıkıntımız var. Taş baskı yapılıyor, onda sıkıntımız var. Her gittiğim yerde de şunu söylüyorum: ‘Arkadaşlar ağaç aynı ağaç. Bizim ağaca Kastamonu mührünü vurmamız lazım. Taş baskı aynı taş baskı. Ama buna Kastamonu mührünü vurmamız lazım.’ Çünkü yerli mührü ile tanıtamadığınız zaman çok fazla kıymeti olmuyor. Kastamonu için bizi ayrıştıran bir şey olması lazım. İşin içine birazcık da profesyonellik katmak lazım. Kastamonu mührünü ağaca vurarak tanıtımımızı yaparsak biz çok daha etkili oluruz.”

 KASTAMONU ENTEGRE CEO’SU HALUK YILDIZ’A HEMŞEHRİLİK BERATI

 Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Belediye Başkanımız Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su Haluk Yıldız’a ‘Hemşehrilik Beratı’ verdi. Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu açıklamasında; “Yurt dışı yatırımlarıyla şehrimizin tanıtımına yaptığı katkılar ve şehrimizde yarattığı istihdamla; Kastamonu’nun ve Kastamonu halkının çıkarlarını hem yurt içinde hem de yurt dışında gözetip, kollayan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. değerli CEO’su Haluk Yıldız’a Belediyemiz tarafından Kastamonu Hemşehrilik Beratı verilmesi uygun görülmüştür” dedi. Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız ise Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’na desteklerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Ayrıca Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu, program sonunda Kastamonu Entegre firmasının çalışanları için yaptığı evlerin tapularını da hak sahiplerine takdim etti.

Programda Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’nun yanı sıra, Milletvekili Metin Çelik, Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Orhan Sırma, Kastamonu Eski Valisi Enis Yeter, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su Haluk Yıldız, Samsun-Kastamonu Fabrikalar Direktörü Enis Koç, protokol üyeleri, fabrika çalışanları ve çok sayıda davetli de katıldı. Program çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.