haberler

Belediyemiz Geçici Hayvan Bakımevi’nde 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Kutlandı

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu: “İNŞALLAH BU TARZ GÜNLER, BU TARZ ETKİNLİKLER GELECEK NESİLLER İÇİN ÖRNEK TEŞKİL EDER”

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe katıldı.

4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü münasebetiyle Belediyemiz Geçici Hayvan Bakımevi’nde gerçekleştirilen programa Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu, Belediye Başkan Yardımcılarımız Mehmet Yurt, Nuray Çolak, İsmail Hakkı Özcebeci ve Serkan Bahçacıoğlu, İl Müftüsü Ahmet Süzen, Belediyemiz birim amirleri, hayvan haklarını koruma derneklerinin başkan ve temsilcileri ile okullardan gelen çok sayıda öğrenci, öğretmen, idareci ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında bir konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu sözlerinde şunlara yer verdi: “Canlı dediğimiz zaman sadece insanlar ve hayvanlar değil, bitkiler de önemlidir. Özellikle Kastamonumuzda hem endemik yapı olarak çok ciddi bir zenginliğe ve popülasyona sahibiz hem de, bugün gelemeden önce gördüm bir avukatımız engerek yılanı görüntülemiş, Kastamonumuz aynı zamanda içinde Milli Parkları bulunduran bir il olduğu için çok ciddi sayıda türe de ev sahipliği yapıyor.

Her canlının elbette yaşama hakkı var. Biz de bunu olabildiğince kolaylaştırmalıyız. Hayvan popülasyonu arttıkça bir takım problemleri de beraberinde geliyor. Yeterince beslenemeyen hayvanların dağdan şehir merkezine doğru gelmesi söz konusu. Şehir merkezinde evcil olanların üremesi söz konusu. O yüzden bu barınak var. Burada kısırlaştırmaları ve gerekli bakımları yapıldıktan sonra tekrardan doğal ortamlarına bırakılıyorlar. İnşallah bu tarz günler, bu tarz etkinlikler gelecek nesiller için örnek teşkil eder. Çocuklarımızda zaten büyüklerinden daha fazla bilince sahipler. Ben tekrardan bu konuda öğretmelerimize büyük bir iş düştüğünü söylemek istiyorum. Hayvan severler olarak bu tür etkinlikleri arttırmak ve onların yaşam hakkına saygı duymak zorundayız.”

Programda İl Müftüsü Ahmet Süzen ve Kastamonu Üniversitesi Doğa ve Hayvanları Koruma Topluluğu Akademik Danışmanı Doktor Özlem Kutkan tarafından da bir konuşma gerçekleştirilirken topluluk üyeleri tarafından öğrencilerin bilinçlenmesi adına da bir sunum yapıldı ve ‘Ben Bir Sokak Kedisiyim’ isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri kapsamında ayrıca Çay Yolu Hayvanları Koruma Derneği, Sokaktaki Canlar İçin El Ele Derneği, Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) ve HAYTAP tarafından açılan stantlarda öğrencilere hayvan hakları konusunda bilgilendirmeler yapıldı.