haberler

R. Galip Vidinlioğlu’nun Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve toplumsal kalkınma hedefiyle gerçekleştirmiş olduğu Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 97’nci yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum. Milli Mücadele’nin kahraman şehri Kastamonu’da ilan edilen Şapka ve Kıyafet İnkılabı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin en önemli adımlarındandır. Öyle ki mesele sadece kılık kıyafet inkılabı değildir. Burada mesele ekonomiden, eğitime, bilimden, kültür ve sanata güçlü bir Türkiye oluşturmaktır. Bu denli önemli bir inkılabın Kastamonu’da yapılmış olması ise ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize duyduğu güven ve verdiği önemin net bir göstergesidir. “Gözlemlerimin en kıymetli kısmı bu güzel bölgenin dostça, samimi çok aydın ve çok geniş ve yüksek bir anlayış sahibi olmalarıdır.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kastamonu’nun milli şuur bilincine topyekun sahip olduğunu da çok iyi bilmekteydi. Kurtuluş’un lojistik destanını yazan ve İstiklal Yolu’nu çizen aziz ecdadımızın birlikteliği ve kararlılığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temelindeki en sağlam harçtır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına adım adım ilerlerken gönül rahatlığıyla söylemeliyim ki ecdadın ruhu bugün şehrimizde dün gibi canlı ve diridir.

23 Ağustos ayrıca Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olması sebebiyle tarihimizde önemli bir yeri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin başlangıcıdır. İstiklali için yekvücut olan bir milletin varoluş mücadelesinin nişanesidir.

Ülkemizin kurucusu Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve toprağı vatan yapan kahramanlarımızı saygı, özlem ve rahmetle anıyorum. Gazilerimizi minnetle ve şükranla yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 97’nci yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum.