haberler

Belediye Başkanımız R. Galip Vidinlioğlu’nun Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı Mesajı

Kurtuluş Mücadelemizin kahraman şehri, şehitler diyarı Kastamonu’muza Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gelişi, muasır medeniyetler seviyesinin en önemli adımlarından biri olan Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 98’inci yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Toplumsal kalkınma hedefiyle gerçekleştirilmiş olan Şapka ve Kıyafet İnkılabı, ekonomiden, eğitime, bilimden, kültür ve sanata güçlü bir Türkiye oluşturmak hedefiyle atılmış bir adımdır. Bu inkılabın şehrimizde yapılmış olması Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya duyduğu güven ve verdiği önemin en açık göstergelerinden biridir.

Öyle ki şehrimiz Milli Mücadele yıllarında kilit bir rol oynamıştır. Kahraman ecdadımız milli şuur bilinciyle hareket etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerine en sağlam harcı atmıştır. Atılan bu harç 100 yıllık Cumhuriyetimizin nişanelerinden biridir.

23 Ağustos ayrıca Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olması sebebiyle tarihimizde önemli bir yeri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin başlangıcıdır. İstiklali için yekvücut olan bir milletin varoluş mücadelesinin

şanlı günüdür.

Ülkemizin kurucusu Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve toprağı vatan yapan kahramanlarımızı saygı, özlem ve rahmetle anıyorum. Gazilerimizi minnetle ve şükranla yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 98’inci yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Ne Mutlu Türk’üm diyene.