haberler

Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü Mesajı

İstiklal Mücadelemizin kahraman şehri Kastamonu’nun Yiğit ilçesi İnebolu, bağrından Hamamcı Kadı Salih Reis gibi nice isimsiz kahramanların otağı İstiklal Yolu’nun başlangıç noktasıdır. Kurtuluş için getirilen silah ve cephanelerin Anadolu’ya ulaştırıldığı kapı olan İnebolu halkının kahramanlığı tarihimize altın harflerle nakşedilmiştir.

Öyle ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” diyerek İnebolu’nun Kurtuluş Mücadelesi için ne kadar önemli bir görev yürüttüğünü ifade etmiştir.

İnebolu’dan kayıklarla limana çıkartılan ve Ankara’ya kağnılarla taşınan silah ve cephane Türk Milleti’nin sigortası, muzaffer ordumuzun gücü olmuştur.

9 Haziran 1921’de gözü dönmüş katillerce bombardımana tutulan İnebolu, Seymen tepesine konuşlanan tek sahra topu ile şanlı bir direnişe de imza atmıştı.

İşte bu nedendendir ki; kağnının kamyonu yendiği, ecdadın serden geçerek destan yazdığı İstiklal Zaferimizin baş mimarlarından olan Kastamonu halkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temeline de en sağlam harcı atmıştır.

Kastamonu ve İnebolu’nun bu kahramanlığı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından beyaz şeritli İstiklal Madalyası’na layık görülmüştür. Türkiye’nin tek beyaz şeritli İstiklal Madalyası’na sahip ilçesi olan İnebolu’muzun 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık gününü kutluyorum.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Hamamcı Kadı Salih Reis, Şerife Bacı, Halime Çavuş gibi nice isimli isimsiz kahramanlarımızı, vatan uğruna serden geçen tüm yiğitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhları şad olsun.