haberler

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’nun 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulünün 102’nci Yıl Dönümü Mesajı

Aziz milletimizin onurlu mücadelesinin ve bağımsızlığımızın nişanesi İstiklal Marşı’mızın 102’nci yılını en kalbi duygularımla kutluyorum.

Milli ruhumuza tercüman olan İstiklal Marşı’mızın her satırında inanç, iman, cesaret, kararlılık ve bağımsızlık aşkı vardır. İstiklal Marşı’mız karanlıktan aydınlığa geçişimizin müjdecisi olmuştur.

Bağımsız yaşama aşkının, iman gücünün ele alındığı, azmin kutlu eseri olan İstiklâl Marşı’mızı, kaleme alan ve aziz Türk Milleti’ne armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Türk Milleti’ne dünyada eşi benzeri olmayan bir eser bırakmıştır.

Şehrimizin İstiklali’ne olan bağlılığını yakından gözlemlemiş olan Akif, İstiklal Marşı’nın TBMM’de okunmasından önce Kastamonu halkıyla buluşmasını sağlayarak, ilimize verdiği önemi göstermiştir.

Mukaddes marşımızı halka duyurma şerefi 21 Şubat 1921 tarihinde vatan millet sevdalısı Hüsnü Açıksöz ve arkadaşlarının kurmuş olduğu Kastamonu Açıksöz Gazetesi’ne nasip olmuştur.

Bizler Türk milliyetçileri olarak, Milli Marşın, Milli Bayrağın bir milletin şerefi ve namusu olduğunun bilinciyle, bırakılan bu kutsal emanetlere sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Akif’in Kastamonu’da hissettiği ruhu ecdadımızın izinden giderek her daim canlı tutacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl Marşımızın kabulünün 102’nci yılını ilk günkü gibi bağımsızlık onuruyla kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere toprağı vatan yapan tüm kahramanlarımıza Cenabıhak’tan rahmet diliyorum.