haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Türk Dil Kurumu 89. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

Bir milletin maddi ve manevi değerlerinin temeli olan dil, ulusları birbirine bağlayan ve diğer uluslardan ayıran en özgün değerdir. Milli kültürümüzün taşıyıcısı olan Türk dili, şanlı Türk tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. Türk milleti olarak benliğimizin ve kültürümüzün yegâne parçalarından olan Türk dilini korumayı ve yaşatmayı atalarımızdan miras aldık. Atalarımızdan miras aldığımız Türk dili, tarihin farklı sahnelerinde pek çok coğrafyaya yayılmış günümüze kadar kendini geliştirerek süregelmiştir. Türk değerlerinin somut bir göstergesi olan dilimizi muhafaza etmek ve geliştirmek atalarımızdan bizlere kalan değerli bir görevdir.

Kültürümüzün taşıyıcısı olan dilimizin korunmasına verdiğimiz önem Türk kimlik ve benliğini ilelebet yaşatma arzumuzdan kaynaklanmaktadır. Türk milletini oluşturan her bir ferdin, dilimizi korumaya aynı önemi verdiğini bilmekte, herkesin üzerine düşen sorumluluğu sonuna kadar yerine getirdiğine inanmaktayız.

29 Ekim 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilen Cumhuriyet, Türk milletinin şanlı zaferleriyle anlam kazanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kimliğine ve değerlerine verdiği önemle 1932 yılında Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla kurulan Türk Dil Kurumu, Türk dilini geliştirme ve muhafaza etme görevine devam etmektedir. Kurulduğu tarihten beri Türk dilinin zenginliklerini koruyarak geliştirmeyi temel misyon edinen Türk Dil Kurumu’nun 89. yıl dönümünü kutlamaktan onur ve şeref duymaktayım.

Bir milletin dil varlığının o milletin geleceği ve bekası olduğu düşüncesindeyim. Türk milletine olan bağlılığımızın Türk diline gerekli önemi vermekten geçtiğine inanmaktayım. Türk milletinin sarsılmaz varlığı korundukça Türk dilinin zenginliği ve gücü yaşamaya devam edecektir. Bu nedenle dilimizin tüm güzelliklerini, gelecek kuşaklara eksiksiz şekilde aktarmaya da özen göstermemiz gerektiğini düşünmekteyim.

Türk Dil Kurumu’nun 89. yıl dönümünü kutluyor, tüm emek ve çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyorum.