haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Türk Dil Bayramı Mesajı

Dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri olan Türkçemizin 13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Anadolu’da ilk kez devlet dili olarak kabul edilmesinin 744. yıl dönümünü kutlamaktayız.

Aynı dili konuşan insanlar ‘Millet’ denilen sosyal varlığın temelini oluştururlar. Dil, duygu ve düşünceyi insana aktaran bir araç olduğu için, insan topluluklarını bir yığın veya kitle olmaktan kurtararak, aralarında duygu ve düşünce birliği olan bir toplum, yani ‘Millet’ hâline getirir. Türk dili, kültürümüzün temel taşı ve ana unsurudur. Bugünden yarınlara bırakılacak en büyük miras şüphesiz ki dildir.

Güzel Türkçemizin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek amacıyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Dil Kurumu kurulmuş ve Dil Devrimi hayata geçirilmiştir. Yapılan çalışmalar kısa sürede sonuç vermiş, Türkçemiz sadeleştirilmiş ve bu sayede eğitim, bilim, kültür, sanat ve edebiyat dili hâline getirilmiştir.

Türkçemize sahip çıkılması, zengin kelime yapısının doğru şekilde kullanılması, her alanda Türkçe yayınların artırılması, eğitim, bilim ve kültür dili olarak yaygınlaştırılması konusunda bugün birey olarak hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.

Türk dili, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamanın temeli, kültürümüzün ana unsuru ve ulusal kimliğimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle hemşehrilerimizin ve Türk coğrafyasının Türk Dil Bayramı’nı kutluyor, Türkçemizin geliştirilmesine ve gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.