haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Turizm Haftası Mesajı

Ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli bir görev üstlenen turizm; kültürler arası etkileşim ve ilişkileri de en üst düzeyde yaşatan, farklı kültürleri çeşitli topraklarda buluşturan küresel bir güçtür. Bu gücü doğru kullandığımızda hem toplumsal refah seviyemizi yükseltmiş hem de güzel Kastamonu’muzu tüm dünyaya tanıtmış oluruz.

Günümüzde iletişim ve ulaşım sektörlerinde yaşanan ilerlemeler sayesinde kültürel etkileşimler artmış ve uluslararası ilişkiler en üst düzeyde yaşanmaya başlanmıştır. İnsanların birbirlerini tanımasında, anlamasında ve etkileşim halinde olmasında ilerleyen iletişim teknolojilerinin etkisi olmuştur. Bu tür etkileşimler insanlar arasında bağın oluşmasına ve toplumsal barışın sağlanmasına ön ayak olmuştur.  Toplumların birbirleriyle çok daha fazla etkileşim içinde olması, turizm sektörü açısından önemli bir gelişmedir. Globalleşen dünya sayesinde yeni yerleri ve o yerin doğal güzelliklerini görmedeki istekler artmıştır.

Ülkemizde Turizm Haftası kutlanarak, Türk turizmine ilgiyi artırmak ve turizm faaliyetinin öneminin vurgulamak amaçlanmıştır. Zengin kültürel varlıkları, eşsiz doğası, köklü geçmişe sahip kültür ve sanat yapısı ile turizmin her çeşidine imkân sağlayan ülkemizin zenginleşmesi, tanıtılması, devletimizin güçlenmesi, insanımızın refah içinde mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için Turizm Haftası’na büyük önem gösterilmelidir.

Güzide Kastamonu’muzun doğal güzelliklere ve tarihi geçmişe sahip yapıtları adeta bölgemizi turizm cenneti yapan değerlerdendir. Ilgaz Dağı’nın kış turizmine elverişliliği, tarihi yapıya sahip Cide’mizin yaz turizmi potansiyeli, gerçekleştirilen atılımlarla ülke içi turizmi içerisindeki payını ve önemini gün geçtikçe arttıracaktır.

Valla Kanyonu’ndan Ilıca Şelalesi’ne, Pompeipolis Antik Kenti’nden İnebolu evlerine kadar onlarca güzellik Kastamonu’muzu süslemekte, yer yıl yerli ve yabancı yüzlerce turistin de ziyaretini sağlamaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm faaliyetleri geçici olarak durağanlığa uğramıştır. İnanıyoruz ki geçirdiğimiz bu zor dönemi geride bıraktığımızda ve salgını hayatımızdan çıkardığımızda turizm açısından da eski günlere tekrar döneceğiz.

Geçmişten günümüze kadar turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayan ve Türk turizmini dünyaya tanıtırken büyük hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyor, başarılı ve sağlıklı bir turizm sezonu geçirmemizi diliyorum. Turizm sektörü çalışanlarına ve tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.