haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Sağlık Haftası Mesajı

Dünya Sağlık Örgütü Anayasa’sı 7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle; her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü, 7-13 Nisan tarihleri arası da Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

Sağlık konusuna verdiğimiz önem geleceğimize nasıl baktığımızın işaretidir. Huzurlu ve gelişmiş bir toplumun temel taşını sağlıklı bireyler oluşturur. Sağlık hizmetlerine zamanında ulaşmak her bireyin temel haklarındandır ve bu hakkı yerine getirmek sosyal devletlerin görevidir. Geride bıraktığımız sene, bizlere bu temel hakkın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır.

Covid-19 ile mücadelede bireysel sağlığımızın toplum sağlığı ile bir bütün olduğunu göz önünde bulunduruyor ve kendi sağlığımızı riske attığımız her alanda aslında toplum sağlığını da riske atmış olduğumuzu biliyoruz. Bu bağlamda hem bireysel sağlığımızı hem de toplum sağlığını korumak adına Covid-19 önemlerine, maske kullanımına, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya özen göstermemiz gerektiğini bir kez daha hatırlıyorum.

Bizler Kastamonu Belediyesi olarak hem vatandaşlarımızın bireysel sağlığı hem de toplum sağlığı için üzerimize düşen görevi büyük bir hassasiyetler yapıyor, ülkemizin sağlık alanında yaptığı yenilikleri de yakından takip ederek, güzide Kastamonu’muzun en ücra köşesine dahi ulaştırmayı kendimize vazife ediniyoruz.

Ülkemiz bugün sağlık alanındaki başarılarıyla dünyada adından söz ettiren bir konuma gelmiştir. Böyle bir başarıda sağlık çalışanlarımızın bilgi, tecrübe ve özverili çalışmalarının katkıları büyüktür.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta tüm bu zorluklara rağmen sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde aktif rol oynayan, fedakârca görevlerini yapan sağlık çalışanlarımızın ve bütün vatandaşlarımızın Sağlık Haftası’nı kutluyor, sağlık bilincinin yaygınlaşması için yapılan bütün çalışmaları gönülden destekleyerek Kastamonulu hemşerilerimizi de sağlıklı bir toplum olma yolunda çaba göstermeye davet ediyorum.