haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıl Dönümü Mesajı

Bu yıl, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un yazdığı, milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıl dönümünü kutluyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı. Genelgede “Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadele’nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle, 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Kastamonu Milli şairimiz Mehmet Akif’i, Mehmet Akif de Kastamonumuzu çok severdi. İstiklal Marşı’nı Anadolu’da Ankara’dan sonra ilk defa Açıksöz’de (21 Şubat 1921) hem de gönderdiği şekliyle yayımlanmasını sağlaması da bu sevgisinin bir işaretiydi.

Kastamonu’muzun Mehmet Akif’in hayatında ve İstiklal Marşımızın yazılışında büyük bir yeri olmasından haklı bir gurur duyuyorum.

Büyük zorluklarla kazanılmış bağımsızlık mücadelemizin abidevi ifadesi olan Milli Marş’ımızın yıl dönümünü ve değerli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve sevgiyle anıyorum.