haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Gönüllü Kan Bağışçıları Günü Kutlama Mesajı

14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak kutlanmaktadır. Amacı, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarına teşekkürlerimizi iletmek, gönüllü ve güvenli kana olan ihtiyaca dikkat çekerek farkındalık yaratmaktır.

Kaynağı yalnızca insan olan ve temini gönüllülük ile sağlanan kan bağışı sonucu her yıl milyonlarca insanın hayatı kurtarılmaktadır. Kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri destekler ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun ve yüksek kalitede yaşamasına yardımcı olur. Bu gibi durumlarda yeterli kan ünitelerine ulaşılabilirlik sağlanması adına düzenli kan bağışının önemini vurgulamak ve kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğu kanaatini yaygınlaştırmak için 14 Haziran Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde tüm halkımızı düzenli kan bağışı yapmaya davet ediyoruz.

Toplumumuzda bu bilincin oluşmasında en büyük rol oynayan Türk Kızılay’ı, cumhuriyet tarihimizde gerçekleştirdiği hayati görevlerle gurur kaynağımız ve çok değerli bir kuruluşumuz olmuştur. Türk Kızılay’ı yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada kan konusunda saygın kimlikle anılmasını sağlayan, her türlü alt yapı, eğitim, araştırma ve gelişme çalışmalarını yaparak, bu kapsamda ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmeyi vizyon edinmiştir.

Biliyoruz ki bizler toplum olarak dayanışmanın inceliğini yaşamın her alanında hisseden ve bu ruhu her daim yaşatmaya çalışan bir ecdadın çocuklarıyız. Birbirimizin dertlerine omuz veren, sıkıntılarında kucak açan bir toplumda yaşamanın güzelliğini hisseden bağları kuvvetli yapıya sahibiz. Bu duygu ve düşünceler içerisinde; bir insana hayat olan ve düzenli kan bağışında bulunan fertlerimize sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor, aynı hassasiyetin ve duyarın tüm halkımızca gösterilmesini temenni ediyorum.