haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet’in Ölüm Yıl Dönümü Mesajı

“İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” İşte Peygamber Efendimizin hadisi şerifinde övgüyle bahsettiği bu kumandan, Peygamber efendimizin Hakka kavuşmasından yüzyıllar sonra, henüz 21 yaşındayken İstanbul’u fethetmeyi başaran Fatih Sultan Mehmet Han olmuştur.

İstanbul’u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu’nu sona erdiren, dünya tarihinde bir çağ kapatıp Yeni Çağ’ı başlatan şanlı komutan Fatih Sultan Mehmet’in bugün vefatının 540. yıl dönümüdür.

Fatih Sultan Mehmet’in bizlere bıraktığı miras sadece İstanbul değildir. Toprağın kıymetidir, sanattır, düşüncedir, erdemdir. Fatih Sultan Mehmet, güzel Kastamonu’muz için çalışırken, örnek aldığımız yegâne Atalarımızdan biridir. Onun şanlı soyundan gelmek, bıraktığı mirası devam ettirmek bizim için büyük bir gururdur. Gerek mimariye düşkünlüğü gerek bilime ilgisi gerek sarsılmaz inancı ile her dönem örnek alınacak büyük bir padişahtır.

“Onlar korkularından denizi zincirleyecek kadar akıllı ise, biz gemileri karadan yürütebilecek kadar deliyiz.” diyerek bugün taşı toprağı altın olarak tanımladığımız İstanbul’u bize armağan eden Fatih Sultan Mehmet Han’ı saygı, sevgi ve rahmet ile anıyoruz.