haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun Evliyalar Haftası Mesajı

Kastamonu’muz tarih boyunca birçok veli, ilim adamı ve sanatkâr yetiştirmiştir. İlimiz çok önemli bir ilim ve kültür şehridir. Bu doğrultuda Mayıs ayı içerisinde Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası etkinlikleri düzenlemekteydik. Covid-19 salgını dolayısıyla etkinliklere maalesef ara verildi. Virüs, etkinlikleri engellese de Anadolu’nun dört manevi muhafızından biri olan Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarının aydınlanma yolunun bizlere öncülük etmesine mâni olamayacaktır. Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Kastamonu dendiğinde akla ilk olarak Anadolu’nun dört manevi muhafızından biri olan büyük irfan adamı ve bilge insan Şaban-ı Veli gelmektedir.

O, hünkâr Hacı Bektaş’ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli, Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi’yle beraber Anadolu’nun dört manevi kutbundan biridir. Hz. Pir, İslam tarihinde önemli görüşler telif ederek, sevgiye, bilgiye ve özellikle birlik felsefesine dayalı eğitim anlayışıyla ahlak eğitimi sahasında çığır açan bir öncü olmuştur.

Bizler de Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin torunları olarak sevgi, bilgi ve birliktelik felsefesini iyi kavramalıyız. Ülkemiz üzerinde oynan her türlü oyuna karşı bir olmalı, iri olmalı, diri olmalıyız.

Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası’nın ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini, virüs belasından tüm insanlığın bir an önce kurtulmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.