haberler

Başkanımız Galip Vidinlioğlu’nun 9 Haziran İnebolu Şeref Ve Kahramanlık Günü Mesajı

Anadolu’yu saran işgallere karşı başlatılan İstiklal Mücadelesi’ni destekleyecek lojistik hattın o tarihlerde Anadolu’ya açılan tek penceresi İnebolu’ydu. Türk İstiklal Mücadelesi sırasında işgal ordularının el koyduğu Osmanlı silah ve cephanesi İstanbul’dan bin bir zorlukla tekne ve takalarla İnebolu’ya getirilmiş, Yarbaşı Mevkii olarak bilinen bu noktaya kayıklarla boşaltılmıştır. Bu kutsal emanetleri Anadolu’ya ulaştırmak üzere elden ele yaşlı, genç, kadın, erkek demeden, omuzlarda ve yakın-uzak her bölgeden sağlanan kağnılarla, at arabalarıyla İnebolu’dan çıkmış ve Kastamonu yolu üzerinden bağımsızlık savaşı veren Kuvay-i Milliye güçlerine, Ankara’ya ulaştırılmıştır.

İnebolulular ve Kastamonulu hemşerilerimiz Mehmetçiğin ihtiyacı olan cephane ve diğer lojistik malzemenin batı cephesine aktarıldığı istiklal Yolu’nun başlangıcında önemli bir vazifeyi üstlenmiştir. Halkımızın azim, gayret ve fedakârlıklarıyla bu gönüllü hizmet 3 yıl boyunca devam etmiş ve milli bağımsızlık dışında hiçbir beklenti olamamıştır.

İnebolu Limanı’nda yaşanan bu hareketlilik işgalci güçlerinin dikkatini çekmekte gecikmemiş ve kahraman Türk askerine İnebolu üzerinden yapılan sevkiyatı kesmek için Yunan donanmasına ait 2 savaş gemisi 9 Haziran 1921’de İnebolu’yu bombalamış ancak İnebolu topçu birliğinin azimli savunması karşısında karaya çıkamadan geri dönmüştür. İnebolulu kayıkçılar da gayret ve başarılarından dolayı 9 Nisan 1924 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla beyaz şeritli istiklal madalyasıyla ödüllendirilmişlerdir.

Bu düşüncelerle eşine benzerine az rastlanan bu kahramanlık öyküsünün başrolü ve istiklal madalyalı tek ilçe olan İnebolu’muzun Şeref ve Kahramanlık Günü’nü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizde büyük fedakârlıklar yapmış neferlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.