haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun 6 Kasım Dünya Şehircilik Günü Mesajı

Şehirler sosyal, kültürel ve mimari değerleriyle milletlerin zenginliği, aynı zamanda medeniyetlerin aynasıdır. Doğal ve mimari özellikler şehirlerin kendi özgün kimliklerini ortaya çıkarır. Değişen ve gelişen hayat şartları tabii ki dikkate alınmalı ancak şehirlerimizi oluşturan manevi zemini de korumalıyız.

 Bizler, tarihte dünyanın ticaret, kültür-sanat ve din merkezi olan şehirlerini yönetmiş bir millet olarak, bugün de bir dünya gücü olmaya çalışırken medeniyet iddiamızın simgesi olan şehirlerimize sahip çıkma gayretindeyiz.

Bizim şehirlerimiz, sosyal ve iktisadi durumuna bakmadan, her insanı kucaklayan mekânlar olmuştur. Bizim şehirlerimiz medeniyetimizin özüyle şekillenirken, içinde yaşayan insanı da medeniyetimizin özüne, ruhuna uygun biçimde potasında eriten şehirler olmuştur.

Yaşadığımız çevreyi koruduğumuz sürece doğa da bizi korur. Bu noktada hepimize birtakım görevler düşmektedir. Bireysel bazda hemşehrilerimizin evlerinde gösterdiği hassasiyeti ve titizliği, yaşadığı çevreye göstermeleri de yarınlara daha sağlıklı, daha yaşanabilir bir çevre bırakmak açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda, tüm insanlığa yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adım atmanın tam zamanıdır. Kastamonu Belediyesi olarak kültürel, tarihi ve doğal zenginliklere sahip olan şehrimizin emeklerimiz ve hemşehrilerimizin duyarlı tutumuyla daha da zenginleşip güzelleşeceğine yürekten inanıyorum.

Bu düşüncelerle kültürel dokusunu koruyan, öz kimliğine sadık bir Kastamonu bırakılması noktasında çalışmalar yapmaya gayret ederek Dünya Şehircilik Günü’nü kutluyor, yürüttüğümüz şehircilik çalışmalarının başarıya ulaşmasını temenni ediyorum.