haberler

Belediye Başkanımız Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun 3 Aralık Engelliler Günü Mesajı

Engellilik, yalnızca engelli vatandaşlarımızı ve onların ailelerini değil, toplumun tamamını ilgilendiren bir konudur. Engellilerimizin yaşamlarındaki tüm engellerin kaldırılması ve onlara her alanda fırsat eşitliği sağlanması önemli bir toplumsal ihtiyaçtır. Bu bilincin oluşmasına öncülük etmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek açısından önemli bir gündür.

Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Bizler de Kastamonu Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarını ve daha iyi yaşam koşullarına kavuşabilmelerini sağlamak amacıyla sosyal projeler geliştiriyoruz. Engelli bireylerimizin günlük yaşamda karşılaştıkları her türlü engeli ortadan kaldırmak ve onlara destek sağlamak için yapılan çalışmalar bir toplumsal görev olarak görülmelidir. Bu doğrultuda bütün hemşehrilerimizin de aynı duyarı göstereceğine inanıyorum.

Engelsiz bir gelecek için mücadele eden tüm vatandaşlarımızın, önündeki engelleri azimle, inançla aşan tüm engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü içtenlikle kutluyorum.