haberler

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’ndan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Türk milletinin kaderi 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan Millî Mücadele ile değişmeye başlamıştır. Bu mücadeleyle milletimiz, düşman boyunduruğu altına girmeyi reddederek hürriyeti tercih etmiştir. Yokluk ve bütün imkânsızlıklar altında milletçe verilen bu önemli ve büyük mücadele azim ve kararlılıkla sonuçlanmış, işgal kuvvetleri karşısında vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tarihte eşine az rastlanır bir duyguyla savunulmuştur.

Bütün imkânsızlıklara rağmen özgürlüğünü asla yitirmek istemeyen büyük Türk milletinin, hürriyetini destanla yazdığı bu anlamlı günün 101.  yıl dönümünü kutluyor olmanın coşkusunu ve gururunu yaşıyoruz.

Anadolu’nun kadim şehirlerinden olan Kastamonumuz, Millî Mücadele döneminde birçok fedakarlıkta bulunmuştur. Kastamonu Şerife Bacıların, Halime Çavuşların, şehit olan lise öğrencilerinin, hepsi şehit olduğu için adı ‘Ersizlerdere Köyü’ olarak değişen köyün erkeklerinin memleketidir. Millî Mücadele’de önemli görevler yapmış bir şehirdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 101 yıl önce Samsun’da yanmaya başlayan bu ateşi, Türk gençliğine bayram olarak armağan ederek ölümsüzleştirmiş ve bugünü daha da anlamlı kılmıştır.

Başta geleceğimizin teminatı olan sevgili gençlerimiz ile tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehit ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve özlemle anıyorum.