haberler

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu: “Şehrimize El Birliğiyle Hizmet Edeceğiz”

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla merkez mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu merkez mahalle muhtarları ile belediyemiz ana hizmet binası yemekhanesinde düzenlenen programda bir araya geldi. 19 Ekim Muhtarlar Günü vesilesi ile tertip edilen programa ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Belediye Başkan Yardımcılarımız Mehmet Yurt, Nuray Çolak, İsmail Hakkı Özcebeci, Serkan Bahçacıoğlu, belediye meclis üyelerimiz, belediye birim amirlerimiz ve merkez mahalle muhtarları katıldı. Programda konuşan Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu; “Bu anlamlı gecede bizle birlikte olduğu için Serhat Vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Enerji ve Ekonomi Bakanı Sayın Hasan Taçoy’a teşekkür ediyorum. Bu akşam Başkan Yardımcılarımız, meclis üyelerimiz ve birim müdürlerimiz ile muhtarlarımızla buluşuyoruz. Önümüzdeki süreçte muhtarlarımızla daha sık bir araya geleceğiz. Tek başımıza ne mahallelerimizin derdini yakinen bilmemiz mümkün ne de sizsiz bir şey yapabilmemiz mümkün. Çünkü birlikte güçlüyüz. Şehrimiz için birlikte el birliğiyle hizmet edeceğiz. Allah hepimize hayırlı hizmetler yapmayı, kubbede hoş bir seda bırakmayı nasip etsin. Ben mahallelerin problemlerini bir miktar biliyorum. Gerekli fizibilite çalışmalarını aldım. İnşallah onlarla ilgili de en kısa sürede bir arada olacağız. Tüm sorunları hızla çözmeye çalışacağız. Problemlerin bir bölümünü çözdük. Çözmeye de devam ediyoruz. Biriken problemlerin el birliğiyle üstesinden geleceğiz. Ben tekrar gününüzü kutluyorum. Her zaman kapımızın açık olduğunu bilmenizi istiyorum. Ben olmasam dahi başkan yardımcılarımız, meclis üyelerimiz ve birim müdürlerimiz sizlerin sorunlarını çözmek için gerekeni yapıyorlar ve yapacaktırlar. Her türlü problemi çözmek için bizler buradayız. Bizim çözüm önerilerimizden ziyade sizin de bizlere sunacağınız çözüm önerileriniz kıymetli. Eleştiri müessesesi çok önemli bir müessese. Ortak aklı bulmak çok önemli. Onun için ortak aklı bularak şehrin problemlerini çözmek adına birlikte hareket etmemizde büyük faydalar var. İnşallah birlikte şehrimizi çok daha ileriye taşırız. Çünkü Kastamonu her şeyin en iyisine layık, her şeyin en güzelini hak ediyor. Şehrimizin kıymetini bilelim. Kadim şehrimizi yaşatalım, büyütelim ve çocuklarımıza güzel bir miras bırakalım” dedi.

KKTC ENERJİ VE EKONOMİ BAKANI HASAN TAÇOY: “ TÜRKİYE’NİN DİK DURUŞU KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDEN ÇOK FARKLI GÖRÜNÜYOR”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy ise konuşmasında şunları ifade etti: “Türkiye’ye dün akşam geldim ve çok önemli bir programa şahitlik ettim. Çok duygusal anlar yaşadım. Çünkü dün bizim için çok farklı bir gündü. Hem Azerbaycan’ın 28’inci kuruluş yıl dönümüydü hem de Ana Vatan Türkiye’mizin girişmiş olduğu halklı bir mücadelenin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan haklı mücadelesinin onurlandırıldığı bir gündü. Bugünün önemini söylemeden önce buradan orada hayatlarını kaybeden Mehmetçiğimize gerekse vatandaşlarımıza gani gani rahmet dilemek isterim. Ayrıca orada yaralanan vatandaşlarımıza, Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Ben ayrıca Türkiye’yi ve tüm Türk Dünyası’nı kutlamak isterim. Buradan bir kez daha söylüyorum. Bu dik duruş bizim olduğumuz yerden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden çok farklı görünüyor. Bizim içinde bulunduğumuz kaotik durumdan çok daha farklı yorumlara da sebebiyet olmaktadır. O dik duruş, Dünya’nın Türkiye’nin yapmış olduğu mücadeledeki hakkını kabul etmiştir ki siz orada kalın o bölgeyi temizleyin ve bir güvenli bölge oluşturun. Ne demiştir? 32 kilometre kadar içeriye girin, 220 kilometre boyuna gidin demiştir.  Bakınız 1974’te Kuzey Kıbrıs adası bir bütün olarak görülse de Yunan cuntasının dürtüleriyle ve Yunan cuntasının generalleriyle bir darbe yapıldı. Bu darbenin sonunda Türkiye garantörlük hakkını kullanarak adaya müdahale etti. Biz 50 yıldır bu müdahale işgal mi değil mi? Anlaşma mı, değil mi diye uluslararası arenada tartışıyoruz. Türkiye isteseydi o gün o güçle tüm adayı alabilirdi. Adaletli, hakkaniyetli bir millet olarak sadece adanın yüzde 36’tısına girdi ve ora özgür bölge olarak ilan edildi. Oradan suçlanıyorsunuz, bugün ise 32 kilometre içeriye gir ve güvenli bölge oluştur diye anlaşma imzalıyorlar sizinle. İkisi de aynı şey. İkisi de cana kasteden tarafa karşı yapılan bir mücadele. Bunu artık dünya idrak etmiştir diye inanıyorum ve bunu her yerde söylüyorum.

“KASTAMONU’DA İNSANLARIN SICAKLIĞINI GÖSTERMELERİ BENİ BİR O KADAR DAHA MUTLU ETTİ”

Biz merhum Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Denktaş ile birlikte hareket ettik. Bugün çok mutlu oldum Kastamonu’daki bir caddenin isminin Sayın Rauf Denktaş’ın adını taşımasından. Ben Kastamonu’ya ilk girişimde ne güzel ne temiz bir şehir dedim. Geldim birde insanların sıcaklığını göstermeleri beni bir o kadar daha mutlu etti. Biz de küçük bir nüfustan ve adadan geliyoruz. Orada da insanlar aynı sıcaklık ve duygusallıkla yanıt veriyor. Bu nedenden şehrinizi çok sevdim. Duygularımı sizlere aktarmak istiyorum. Çok sıcak yöneticilere sahipsiniz. Sayın Belediye Başkanımız sizlerin bugün burada olacağını söylediğinde ben de gelmek istedim. Tüm muhtarların günü kutlu olsun.

“BENİM ELİM KULAĞIM, GÖZÜM, DALIM ÇİÇEĞİM BENİM MUHTARIMDIR”

Muhtar benim için en küçük bölgemin ita amiridir. Benim ita amirime saygım farklıdır. Çünkü benim elim kulağım, gözüm, dalım çiçeğim benim muhtarımdır. Bir şey olduğunda ben ondan duymak isterim. 21 yıldır siyasetin içindeyim. 270 küsür muhtarım var. Hepsiyle temasım var ve ayrı ayrı görüşürüm. Çünkü en iyi işi bilen muhtarlardır. Bir telefon açtığımızda bölgede ne olduğunu hemen anlıyoruz. Onun için muhtarların kıymeti paha biçilmezdir.  İnşallah sizleri Kıbrıs’ta da görürüm. Oralar da sizlerin vatanı. 1974 Barış Harekatı yapıldığında 11 yaşındaydım. Bugün 45 yıl geçmiş. Yavru vatan artık büyümüş koskocaman bir insan olmuş. Bu insan artık yavru olamaz olsa olsa artık Serhat Vatan olur. Türkiye’nin orada çok hakkı var. Ulu Önder Atatürk ilk hedefiniz Akdeniz demiştir. Kıbrıs’ın değerini bilin demiştir. Serhat boyu bekçisi olarak bizler sınırların mavi vatanın çok daha ileride olduğunu iddia ediyor ve savunuyoruz. Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin denizlerdeki hakkını sadece karada değil mavi vatanda da savunmak ve korumak hepimizin görevi. Allah yar ve yardımcımız olsun. Ben, Sayın Belediye Başkanıma, başkan yardımcılarımıza ve meclis üyelerimize hepinize bu fırsatı bana verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu tarafından muhtarlara günün anısına hediyeleri takdim edildi. Program çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.