haberler

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu Kastamonu Bilim Şenliği’ne Katıldı

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu:

“HAYAL KURAN VE HAYALLERİNİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜREBİLEN GENÇLER OLARAK YETİŞECEKSİNİZ”

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, bu yıl üçüncüsü tertip edilen Kastamonu Bilim Şenliği’nin açılışına katıldı.

Ülkemize ve ilimize bilimin önemini kavratmak, bu konuda farkındalık oluşturmak, alışkanlık kazandırmak ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak amacı ile “Hayal et, tasarla, dene, üret” teması ile Kuzeykent Fuar Alanında düzenlenen bilim şenliğine Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’nun yanı sıra Vali Yaşar Karadeniz, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Yurt, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

75 atölye de, 225 atölye lideri ve rehberinin katkılarıyla gerçekleştirilen bilim şenliğinin açılışında konuşan Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu sözlerinde şunları ifade etti: “Siz çocuklarımızın, gençlerimizin bilime, ilme ve teknolojiye önem vermelerini her zaman destekliyoruz. Her zaman söyledim yine söylüyorum. Bizi buralara getiren en önemli şey eğitimdir, eğitimdir, eğitimdir. Bizi daha ileriye taşıyacak olan yine eğitimdir, eğitimdir, eğitimdir. Artık eğitimde de teknoloji çağı başladı. Bu çağa ayak uydurabilen gençler olacaksınız. Robotları sadece üreten değil, robotları yöneten ve yönlendiren gençler olmalısınız. Hayal kuran ve hayallerini gerçeğe dönüştürebilen gençler olarak yetişeceksiniz. Bunu da bilginizle ve donanımınızla yapacaksınız. Bugün burada TÜBİTAK 4007 projemiz kapsamında stantlarımız kuruldu. Projeler sergilenecek. Projelerde çalışan bütün öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Kastamonu’yu güzel bir bilim merkezi haline getirmek için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya, ne destek verilmesi gerekiyorsa vermeye hazırız. Her zaman siz değerli öğrenci ve öğretmenlerimizin yanında olacağız. Bilim şenliğimizin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şenliğin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Bilim şenliğinde 75 atölyede farklı bilim deneyleri ile robotik kodlama ve roketten astronomiye çeşitli etkinliklere yer verildi. Ayrıca etkinlik alanında oluşturulan atölye çadırlarında ilgi çekici deneyler, etkinlikler, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, sanatsal etkinlikler yer aldı.

Program çeşitli deney ve etkinliklerin yer aldığı stantların gezilmesi ile son buldu.