haberler

Beledi̇ye Başkanımız Op. Dr. R. Gali̇p Vi̇di̇nli̇oğlu’nun Hasan Tahsi̇n’i̇n Ölüm Yıl Dönümü Mesajı

15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkartma yapan, Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi, yazar ve gazeteci Hasan Tahsin’in ya da gerçek adıyla Osman Nevres’in ölüm yıl dönümü bugün.

Hasan Tahsin 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden düşman askerlerine gözünü kırpmadan ilk kurşunu atmıştır. Kendisini hiç düşünmeden, önce vatan diyerek düşman güçlerine geçit verilmeyeceğini kararlılıkla göstermiştir. Tüm güçlüklere karşın, aydın sorumluluğuyla hareket eden, bir gazeteci ve düşünce insanı olarak işgallere tepkisini dile getiren Hasan Tahsin’in bu eylemi, tüm ulusun gönül birliği ile giriştiği Kurtuluş Savaşı’nın kıvılcımlarından biri olmuştur.

Hasan Tahsin biliyordu ki; bağımsızlık yoksa yaşamak da yoktu, nefes almak da. O yazılarıyla topluma yön vermiş, liderlik yapmıştır. Kalemini hiç satmayan, doğruların peşinde koşan gerçek gazetecilerden olmuştur.

Bugün, kendini ulusuna adamış kahramanlarımızın özverili çabalarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, yine onlardan aldığı güçle ilerlemesini sürdürmekte, yarınlara güvenle bakmaktayız. Bize bıraktıkları bu güzide miras için Hasan Tahsin ve nice kahramanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, 102. ölüm yıl dönümünde Hasan Tahsin’i rahmet ve minnet ile anıyoruz.