haberler

Başkan Vidinlioğlu’ndan Üreticiye E-Pazar Desteği

Kastamonu’nun doğal ürünleri “kastamonudogal.com” ile dünya vitrininde

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatlarıyla, kadın üreticilere ve kadın kooperatiflerine katkı sağlamak, şehrin yöresel ürünlerini dünyaya açmak adına çalışmalarını başlattığı on-line satış sitesinin tanıtımını tarihi Cem Sultan Bedesteni’nde gerçekleştirdi. www.kastamonudogal.com isimli on-line satış sitesinin tanıtım toplantısına Kastamonu Valisi Avni Çakır, MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın, Kastamonu İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, Kastamonu MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Özmen, Kastamonu MHP İl Teşkilatı, Kastamonu MHP Kadın Çalışma Grubu, Kastamonu AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti üyeleri, kurum amirleri, kadın kooperatifi başkanları ve üyeleri de katıldı.

Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından kâr amacı gütmeksizin hayata geçirilen www.kastamonudogal.com on-line satış sitesinin tanıtım videosuyla başlayan program da Kastamonu’nun yöresel ve doğal ürünlerinin yanı sıra taş baskı ürünleri de tanıtıldı.

“DÜNYANIN HIZLI DEĞİŞİMİNİN FARKINDA OLMAMIZ LAZIM”

Tanıtım toplantısında konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, dünyanın hızlı bir değişim içerisinde olduğunu belirtti. Çağa ayak uydurmak gerektiğinin altını çizen başkan Vidinlioğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Dünyanın ne kadar hızla değiştiğinin önce bir farkında olmamız lazım. Dünyanın her hangi bir yerinde olan olayı saniyeler içerisinde öğreniyoruz. Dünya o kadar küçüldü. Ancak bize ait dünya da o kadar büyüdü. Artık nerede ne oluyor her şeyin farkındayız ve biliyoruz. Bizim aştığımız mesafeleri çocuklarımız çok daha kolay kat ediyorlar. Eski den bir ev ödevi yaparken kütüphaneye giderdik oradan araştırmalar yapardık. Şimdi Google amcalarına bir yazıyorlar bütün bilgi önlerine doküman olarak geliyor. Dolayısıyla çağa ayak uydurmak lazım. Artık ülkeler değil, bölgeler değil şehirlerin yarıştığı hatta ilçelerin yarıştığı bir dönemin içerisindeyiz.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE İNTERNET ALIŞVERİŞLERİ CİDDİ ORANDA ARTTI”

E-ticaret sitelerinin dünyada çok önemli hale geldiğinin de altını çizen Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu “Özellikle son dönemde e-ticaret siteleri hızla arttı. İki buçuk yıldır mücadele ettiğimiz pandemi döneminde internet alışverişlerinde de ciddi bir artış yaşandı. Online satış sitelerinin önemini zannediyorum hepimiz kavradık. Artık bir tık ile siparişiniz kapınıza geliyor. Kastamonu gibi kökü çok derinde olan ve binlerce yıllık mazisi olan bir şehrin bu kadar çok potansiyeli varken bunu pozitife çevirememesi çokta kabul edilebilir bir şey değildi.” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİK YÖNÜMÜZÜ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Kastamonu’nun varlığını hissettirebilmesi adına ekonomik yönden güçlü olması gerektiğinin altını çizen Başkan Vidinlioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ben özellikle seçim kampanyası döneminde gittiğim yerlerde şunu gördüm. Kastamonu’ya ait olan hanımların elişlerinin sandıklarda beklediğini gördüm. El sanatlar merkezini gezdiğimde dünya kadar yapılmış masa, sandalye ve sandık vardı. Hepsi elde bekliyor. Bir sürü coğrafi işaretli ürünümüz var. Coğrafi işaretli ürün sayımız 27 oldu. Bir sürü müracaatımız var. Bunları bizim işin doğrusu paraya çevirmemiz lazım. Çünkü ekonomik yönünüzün de güçlü olması gerekli ki Kastamonu’nun varlığını her tarafta hissettirebilelim. Kastamonu her şeyin en iyisine en güzeline layık. İnsanıyla, doğasıyla, lezzetleriyle her şeyi ile en önde olan bir şehrin ‘Huzurun Başkenti’nin tüm dünyada ve tüm Türkiye de tanınması gerekiyor.  Bunun bir ayağı da ürettiklerimizi satmaktan ve pazarlayabilmekten geçiyor.

O GECE UYKU UYUYAMADIM

Geçtiğimiz yıl pandemi döneminde Kastamonu’ya siyez almaya gelen büyük bir firmanın 50 ton siyezi bir arada bulamadığı için bir başka ilimizden aldığını duyunca o gece uyku uyuyamadım. Çünkü bizim tarlalarımız küçük ölçekli ve üretilen miktarda bir o kadar az. Hiçbir üretici 50 tonu tek başına üretemez. Onun için bir nevi kooperatifçilik bu. İşte o dönem bu işe hız verelim dedim. Üç kategoriden oluşuyor çalışmamız. Yöresel ürünlerimiz, hanımların el işleri ve ahşap ürünlerimiz. Kastamonu mührünü bunlara vurarak Türkiye’nin her tarafına ürünlerimizi pazarlayalım. Bir tıkla herkes Kastamonu ürünlerine ulaşabilsin istedik.

BELEDİYE OLARAK HANIMLARIMIZIN YANINDAYIZ

Yaklaşık bir yıldır devam eden çalışmaların meyvelerini inşallah birlikte alacağız. Özellikle ortağı olduğumuz Sarı Konak Kadın Kooperatifimiz, yine Atabeygazi Konağımızda Sanat İşleyen Eller Kooperatifimiz ve Hüma Hatun Konağımızda dokuma tezgahlarımız çalışmakta. Biz belediye olarak hanımlarımızın yanındayız. Her sıkıntılarında destek vereceğiz. Sadece kooperatif bünyesinde yer alanlar değil Kastamonu’da kim ne üretiyorsa doğal ve organik olması koşuluyla belediye internet portalı üzerinden satışını yapmaya hazırız.  Her hangi bir şekilde eşiniz, dostunuz, hısımınız, akrabanızın bir şeye ihtiyacı olduğunda bu kadar ürünü bir arada bulamayız diye artık bir şey yok. Biz derleriz toparlarız ne kadara ihtiyacınız varsa teslim ederiz. Tabi şuanda kısa bir geçiş dönemi olacaktır. Yeniliklere alışmak çok kolay değil ama buradaki bütün herkesi kastamonudogal.com adresimizi incelemeye ve duyurusunu birlikte yapmaya davet ediyorum. Çünkü ne kadar çok kişiye ulaşırsak öyle zannediyorum Kastamonu adını o kadar çok yere duyurmuş olacağız. Bu işin ilk etabı.

BÜYÜKŞEHİRLERDE YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZİ SATACAĞIZ

Bundan sonraki etapta inşallah yöresel ürünlerimizi büyükşehirlerimiz de satışını yapabiliriz diye düşünüyorum. Kastamonu ürünlerini her tarafa tanıtmak boynumuzun borcudur. Bugün yaptığımız çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tanıtım toplantımıza katılım sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Hanımlara ayrı bir paragraf açıyorum, ellerine emeklerine sağlık. İnşallah bundan sonra daha hızlı adımlarla birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Saygılar sunuyorum.”

“DOĞALLIĞIN BAŞKENTİYİZ”

Kastamonu Valisi Avni Çakır, kastamonudoğal.com on-line satış sitesinin Kastamonu’ya çok yakıştığına vurgu yaparak; “Kastamonu denilince doğallığın başkenti, siyezin atası diyoruz, 27 tane Coğrafi İşareti almış olan bir il diyoruz; onu şu an için inşallah bunu çok daha yukarıya taşıyacağız. Tüm bu zenginliklerimizin hanelerimize doğrudan katkısı olması, özellikle kadınlarımıza, ticarete katkısı olması için de bunun bir şekilde insanların kullanıma sunulması gerekiyor. Bu konuda Kastamonu’da halihazırda kurulmuş 5 tane kadın kooperatifimizle yaklaşık 3 yıldır yoğun bir çaba içindeyiz. Bizde Kastamonu Valiliği olarak ürettikleri her projeye destek olmaya çalışıyoruz. Bu sene oluşturduğumuz ve sadece kadın kooperatiflerimizin ürünlerinin satıldığı Ilgaz Yurduntepe Kayak Merkezi’ndeki Yöresel Ürün Pazarımızla bu sezon sonunda güzel bir rakam elde etmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜRÜNLERİMİZİ DİJİTAL PLATFORMA TAŞIMAK ZORUNDAYIZ”

Kastamonu hem gıda, hem el sanatları hem de ahşap sektöründe zenginliğe sahip olduğunun altını çizen Vali Çakır; “Tüm bunları pazarlara taşınmak, uzakları yakın etme, dünya piyasasına açılma adına güçlü bir şekilde dijital platforma taşımak zorundayız. Bununla alakalı ferdi bir şekilde kooperatiflerimizin çabaları vardı ama bu sistem, bu çabaların hepsini bir çatı altında toplayacak. Herkesten daha iyi ürünler elde etmek zorundayız. Herkesten olandan daha farklı ürünler elde etmek zorundayız. Aynı zamanda da üretmiş olduğumuz ürünlerin kalitesini de tüm üreticilerde eşit standartta olmasını sağlamak zorundayız. Bu sektör çok acımasız, birden sizi yükseltir ama o kaliteyi muhafaza edemezseniz sizi aşağıya çekebilir. Pandemi süreci gösterdi; belki 10 sene sonra ticaretin belki yüzde 70-80’i dijital ortamda olacak. Kaliteyi, lezzeti daha da arttırmamız gerekiyor. Zor olan kısmı başardık ama almamız gereken daha çok yok var. O da sitemizin, başta Kastamonulu hemşehrilerimiz olmak üzere; madem gurbette 1 milyon Kastamonulu var diyoruz. Kendi ihtiyaçları, dostlarının ihtiyaçları kadar bu siteye yönlendirmeleri gerekiyor. Bu sitenin yılda 500 bin- 1 milyon tıklanma aldığını düşündüğünüz zaman; bunun yüzde 1’i, binde 1’i siparişe dönüştüğü zaman oluşacak sipariş potansiyeline hepimiz şaşıracağız. Bu sitemizin geniş kitleye yayılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 “DOĞAL ÜRÜNLERİ ÜRETMEK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ”

Tanıtım toplantısında konuşan ve Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’na desteklerinden ötürü teşekkür eden S.S. Sarı Konak Kadın Kooperatifi Başkanı Mihriban Tüfekçi, “Bugün burada bu programda bulunmaktan dolayı kooperatifimiz olarak çok mutluyum. Bu günde www.kastamonudogal.com’un lansman toplantısının da hayırlı olmasını diliyorum. Sarı Konak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifimizde biz kadınlar el ele verdik ve doğal ürünler üretmek için çaba gösteriyoruz. Kurucu ortağımız olan Belediyemiz kastamonudogal.com sitesi ile bu ürünlerin satışı için destek veriyoruz. Belediye Başkanımıza ve sitenin kurulması için çok emek veren personele kooperatifimiz adında sonsuz teşekkürler ediyorum” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE, KOOPERATİF ÜRÜNLERİNİ ALMASIYLA BİRÇOK KADINA DOKUNDU”

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Serpil Durgut ise, “Kadınların birleşerek ürettikleri ürünlere öncülük ederek üç yıldır kurulmuş bir kooperatif olarak 6 tane proje ile bugüne kadar geldik. 25 tane üyemiz, 40 tane üye olmayan kadına ve daha birçok kadına destek verdik. Sayın Belediye Başkanımız www.kastamonudogal.com’da kooperatif ürünlerinin yer almasıyla birçok kadına dokunmuş oldu. Burada bugün gördüğümüz kısacık reklam filmimizin de birçok emeği var. Konağımızda da çekimleri yapıldı. Emeği geçen herkese, başta Belediye Başkanımız olmak üzere site kurucularına, belediyenin çok kıymetli personeline teşekkür ediyorum, İnşallah memleketimize de hayırlı uğurlu olsun. Çok güzel bir şekilde tanıtarak Türkiye’de, gerekirse dünyaya ve Kastamonu’ya tanıtmak istiyoruz. Bizlere burada ev sahipliği niteliği verdiği için yine ayrıca belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından www.kastamonudogal.com isimli internet sitesinin tanıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca programda davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.