haberler

Başkan Vidinlioğlu: “Önce Zihniyetimizi Dönüştürmeliyiz”

Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehir ve İklim Değişikliği Zirvesi Kastamonu’da gerçekleştirildi.

Kastamonu Belediyesi öncülüğünde Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı’nın katkılarıyla “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehir ve İklim Değişikliği Zirvesi’ Kastamonu’da gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, belediye olarak öncülük ettikleri, “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehirler ve İklim Değişikliği” zirvesinde yaptığı konuşmada, “Yapacak çok şeyden önce yapmamız gereken şey zihniyetimizi dönüştürmek. Zihniyetimizi dönüştüremediğimiz zaman şehirleri çok kolay dönüştüremeyiz. Dönüştürsek bile muhafaza edemeyiz.” dedi.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı ise artık herkesin kendisine ve karşısındakine karşı en samimi şekilde davranması gerektiğini belirtirken, “Asla tavizkar olmamamız, ‘bir şey olmaz’ lafını zihnimizden ve lügatımızdan artık çıkartmamız gerekli.” diye konuştu.

Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehirler ve İklim Değişikliği Zirvesi’ne Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Milletvekilleri Halil Uluay, Fatma Serap Ekmekci, Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Umut Naci Baykan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Akın Kısa, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Başkanı Haluk Sur, Kent Konseyi Başkanı Dr. Zafer Ergün, İlçe Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, kurum ve kuruluş müdürleri, muhtarlar, inşaat ve harita mühendisleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Başkanı Haluk Sur, derneklerinin üçüncü yıl dönümünde Kastamonu’da Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehir ve İklim Değişikliği Zirvesi’ni gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu iletti. Başkan Sur, zirvenin gerçekleşmesine büyük katkı sağlayan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’na teşekkür etti. Sur ayrıca yaptığı konuşmada afetlerde can kaybı yaşanmaması adına gövdelerini taşın altına koyma isteğiyle yola çıktıklarını ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla ortak hareket ettiklerini belirtti.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise yaptığı konuşmada, “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehirler ve İklim Değişikliği” zirvesinde yaptığı konuşmada, “Yapacak çok şeyden önce yapmamız gereken şey zihniyetimizi dönüştürmek. Zihniyetimizi dönüştüremediğimiz zaman şehirleri çok kolay dönüştüremeyiz. Dönüştürsek bile muhafaza edemeyiz” dedi.

Başkan Vidinlioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim en büyük sıkıntımız aslında şu; şehirlerle ilgili ya da genelde doğru sorular sorabilmeliyiz. Çünkü ancak doğru sorular doğru cevaplara götürür. Biz cevaba göre soru oluşturuyoruz, sonra bak doğru cevap verdik diyoruz ama gittiğimiz yer yanlış oluyor. Kentsel dönüşüm ismi çok güzel ama kentleri neden dönüşecek hale getirdik? Sorusunu sormamız gerekli. Biz akıllanmadığımız için şehirleri akıllandırmaya çalışıyoruz ‘Akıllı Şehirler’ diyoruz. Ortada salt bir gerçeğimiz var ve o gerçek üzerinden de şuan çözüm üretmeye çalışıyoruz. Elbette ki bununla ilgili yapacağımız çok şeyimiz var. Ama yapacak çok şeyden önce yapmamız gereken şey zihniyetimizi dönüştürmek. Zihniyetimizi dönüştüremediğimiz zaman şehirleri çok kolay dönüştüremeyiz. Dönüştürsek bile muhafaza edemeyiz. Çünkü çok çabuk unutuyoruz. Pandemiyi yaşadık evlerden dışarı çıkamadık. Üç gün sonra seli yaşadık evlere giremedik. Depremi yaşadık evlere giremedik. Ama hala aynı şeyleri tekrar etmeye devam ediyoruz. Kimisi için bir hafta süren unutma süreci kimisi için birkaç ayı alıyor. Ama şehirleri yaşanır halde olmaktan biz kendimiz çıkarıyoruz. Hepimizin hayalinde küçücük bahçesi olan panjurlu ev. Bunları hayal eden bizler kendimizi apartman dairelerine yüksek katlara mahkum ettik. Sebep ne? Tamamen rant, hırs, aklı devre dışı bırakmak. Bunların hepsinin getirdiği sonuçlar için bugün buradayız. Keşke bunlar olmasaydı da bugün burada mesailerimizi farklı şeyler için harcayabilir olsaydık. Geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımıza daha güzel bir geleceği nasıl hazırlayabilirizi konuşuyor olsaydık. Fakat ortada salt bir gerçeğimiz var. Salt gerçeğin içerisinde benim sevdam olmazsa olmazım, aslında sadece benim değil Kastamonu tüm Türkiye’nin sevdası. Çünkü biz bin yıllık Türk kentiyiz. Türkmen kaidesi diye anılan bir şehiriz. Hiç işgal görmemişiz, Türk kültürünü en güzel şekilde yansıtan bir iliz. Selçuklu, Osmanlı ve akabinde de yine Cumhuriyetimizin, İstiklal mücadelemizin en önemli şehrindeyiz.

İnsanların, doğması, büyümesi ve ölmesi nasıl mukadderse şehirlerde canlı birer varlıktır şehirler içinde bu böyledir. Bu şehir doğdu, büyüdü, ama git gide genç nüfusunu kaybeden git gide daha yaşlı nüfusun yaşadığı bir şehir haline geldi. Hepimizin bu konuda el birliğiyle taşın altına elini sokması gerekli. Çünkü bu şehri yaşatmamız lazım. Çünkü bu şehre hepimizin borcu var. Bu şehir el birliğiyle yaşamazsa şehrin de ölmesi mukadder. Onun için tedbir almalıyız.

Yaşadığımız sel felaketi, deprem felaketi biran önce bununla ilgili yol almamız gerekli. Allah korusun yaşanılan sıkıntıdan sonra hemen o sıkıntıya yönelik çözüm iradesi göstermeye çalışıyoruz ama tedbirler noktasında eksik kalıyoruz.

Belediye işi bir ekip işi. Şehrin belediye ile birlikte çok önemli kurumları var. Hep söylediğim bir şey saç ayağı Üniversite, Valilik ve Belediye’dir. Üç kurumun etrafına da hem STK’lar hem de kurumlar birlikte hareket ettiğinde şehrin tarihsel sürecindeki seyahati çok daha güvenli olur. Bu amaçla bugün bu toplantıyı tertip ettik. Civar illerimizden ilçelerimizden de davetlilerimiz oldu. Biz her şeyi biliyor değiliz. Her şeyi doğru yapıyor değiliz. Onun için bu konuda fikir almaya bu konuda akıl almaya bu konuda bir yol haritası belirlemeye ihtiyacımız var. Onun için de bu işle iştigal eden bakanlığımızdan hem de vakfımız aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirme ve kendimizi bilgilendirme adına böyle bir zirveyi tertip ettik. Umarım ve dilerim hayırlı neticelere vesile olur. Bunu sadece bir zirve olarak, sade suya tirit konuşuldu ve gidildi şeklinde anlamayın. Çünkü bundan sonrasında da şehrin bu konuyla ilgili yapılması gerekenleri yine vakfımız aracılığıyla yapacağız. Daha öncesinde konuları konuştuk ve teyitleştik. Çünkü bu çok önemli bir konu hem kentsel dönüşüm kavramı olarak çok önemli hem iklim değişikliği çok önemli hem de akıllı şehirler çok önemli kavramlar. Kentsel dönüşümü bazen yerinde yapamıyorsunuz. O zaman rezerv alana taşımanız lazım. Bazen de yerinde dönüşüm yapabiliyorsunuz. Binaların nasıl yapılacağı mimarlarımız ve mühendislerimiz hep birlikte karar vereceği konular. Bizim için önemli olan bu işi doğru yapmak. Yola çıktık ve inşallah yapacağız. Tabi aynı zamanda iklim değişikliği hepimizin yaşadığı şeyler. Bununla ilgili ne yapabiliriz, tabi bunun aynı zamanda tarım ayağı var, teknolojinin getirdiği bir takım olumlu durumlar ve olumsuzluklar var. Elektrikli araçlar hayatımıza girmeye başladı. Yerli üretimimiz oldu. İnşallah başka başka markalar çıkartırız. Artık bu konuda ülkeler değil, şehirler hatta ilçeler yarışıyorlar. Kendi değerlerini ön plana çıkartıyorlar. Değerleri ön plana çıkartırken etik değerlere sadık kalmak çok önemli. Birbirimizi anlayabilmek, el ele tutuşabilmek ve geleceğin hem Kastamonu’sunu hem de Türkiye’sini birlikte inşa edebilmek çok önemli. İnşallah murat hasıl olur güzel bir toplantı olur. Hem ilimiz hem ülkemiz için hayırlı neticeler beraberinde olur. Toplantımıza katılan tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum.”

Kastamonu Valisi Meftun Dallı ise konuşmasında Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerini işaret ederek; “Yaşadığımız deprem itibariyle artık kentsel dönüşümle ilgili her türlü tereddüdün ortadan kalkmış olması gerektiği açık bir şekilde ortada. Yine aynı şekilde ilimizin üst üste yaşadığı sellerde iklim değişikliğinin bir realite, bir gerçek olduğunu ortaya koydu. Böyle doğal afetleri engelleyecek bir imkanımız olmadığına göre, yapmamız gereken bunlar meydana geldiğinde en az hasarla bunu nasıl atlatırız hazırlığını yapmak.” dedi. Artık herkesin kendisine ve karşısındakine karşı en samimi şekilde davranması gerektiğini söyleyen Vali Meftun Dallı, “Asla tavizkar olmamamız, ‘bir şey olmaz’ lafını zihnimizden ve lügatımızdan artık çıkartmamız gerekli.” olduğunu ifade etti.

“Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm, Akıllı Şehirler ve İklim Değişikliği” zirvesi açılış konuşmalarının ardından dört oturumda gerçekleşti.

Birinci oturumda “Kastamonu’ da Kurumlar Açısından Kentsel Dönüşüm ve Afet Yönetimi” başlığı ele alındı. İkinci oturumda ise “Kentsel Dönüşüm Strateji ve Eylem Planları Hazırlanarak Kentsel Dönüşüm Yol Haritasının Belirlenmesinin Önemi” konusu ele alındı. Üçüncü oturum ise “Akıllı Şehir Yönetiminin ve Teknolojilerinin Yol Haritası” başlığı konuşuldu. Zirvenin son oturumunda ise “İklim Değişikliğine Bağlı Afetlerin Ülkemize ve Kastamonu’ ya Etkileri ve Alınması Gereken Önlemler” ile ilgili katılımcılara bilgi verildi.