haberler

Başkan Vidinlioğlu: “Gelecek Nesillere Daha Temiz Bir Çevre Bırakmak Hepimizin Görevi”

Kastamonu Belediyesi Çevre Gönüllüleri projesiyle ilk etkinliğini

KASTAMONU Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun talimatları doğrultusunda, mücavir alan dışında kalan bölgelerin temizliğini yapabilmek adına

Kastamonu Belediyesi tarafından başlatılan “Çevre Gönüllüleri” projesi kapsamında dün Çevre Yolu’ndan İnci Tepesi’ne giden yolda çöp toplama etkinliği düzenlendi.

Kastamonu Belediyesi ekipleri ve gönüllü öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen “Çevre Gönüllüleri” projesinin startını Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu verdi. Projenin başlangıcına Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Öz ile ilgili birim müdürleri de katıldı.

“Çevre Gönüllüleri” projesinin startını veren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu: “Zaman zaman sosyal medya hesaplarıma bu konuda gönüllü olmak isteyenlerden mesajlar geldi. Kastamonu bildiğiniz gibi yüzde 70’i orman olan bir bölgemiz. Tabii pandemi döneminde de insanlar biraz daha kendilerini tabiatla iç içe hissetmek için kendilerini tabiatın ortasına bırakıyorlar. Biz istesek de, istemesek de ara ara burada bazı şeyler bırakıp, gittikleri de oluyor. Bu konunda duyarlı çok vatandaşımız olsa da, çevrede yer yer kirli bölgelerin olduğuna dair gelen mesajlar üzerine böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik. Bir gönüllüler grubu oluşturduk.

Bu kapsamda da Kastamonu etrafında birikmiş olan çer çöp her ne varsa bu şekilde temizleyeceğiz. Belediye Başkanı olduğumda Kadıdağı mevkiinde de böyle bir etkinlik gerçekleştirmiştik. Pandemi döneminde bu tarz etkinlikler yapma fırsatımız pek olmadı ama inşallah bundan sonra bu işi daha sıklıkla yapıp, çevre temizliği noktasında hassasiyetimizi bizde belediye olarak göstermek istiyoruz. Çalışmamız umarım hemen hemen toplumun bütün kesimlerine örnek teşkil eder. Hem bu konuda çevrenin temiz kalması noktasında bir mesaj vermiş olalım, hem de var olan mıntıkamızı temizleyelim istedik” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili Ülkü Ocakları Başkanı Haluk Yakar ile de görüştüklerini ifade eden Başkan Vidinlioğlu:

“O da gönüllü grubu oluşturdu. İnşallah onlarla birlikte de çevremizi temiz tutma noktasında bu faaliyetlerin içerisinde olacağız. Çok sayıda da gönüllü başvurumuz var. İnşallah kısa sürede etrafımızı tertemiz hale getireceğiz. En azından çok soğuklar gelinceye kadar bir mıntıka temizliği yapmak istedik. Baharın gelişiyle birlikte bu çalışmaya biraz daha hız vermiş oluruz. Genç nesillerimiz bizim için çok önemli. İnşallah baharın gelişiyle bu çalışmayı öğrencilerimiz ile birlikte yaparız. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile inşallah işbirliği yaparak, bunu da gerçekleştiririz. Çevreyi temiz tutmak bizim görevimiz. Biz nasıl büyüklerimizden tabiatı emanet olarak aldıysak, bizden sonraki nesillere de daha temiz çevre bırakmak hepimizin boynunun borcu olmalı. Bu duyarlılıkta olmamız lazım. Genç ve dinamik bir grubumuz var. Mıntıka temizliğine de bende ilk günden iştirak etmek istedim. Bugünden sonra bu mesajlarımız iletildiğinde çok daha büyük bir kitle bizimle birlikte çevre hassasiyetini paylaşacaktır. Çok daha büyük bir kitle bu grubun içerisine katılacaktır. Çevremizi birlikte temiz tutacağız” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Belediyesi ekipleri ve gönüllü öğrencilerle birlikte çevre temizliği gerçekleştirdi.