haberler

Başkan Vidinlioğlu “118 Bin 740 Litre Atık Yağ Topladık”

470 litre bitkisel atık yağ toplayan Şehit Şerife Bacı Ortaokulu ödüllendirildi.

Sıfır Atık projesi kapsamında en fazla atık yağ toplayan Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’na, sosyal sorumluluk projeleri doğrultusunda talep edilen iki adet akülü tekerlekli sandalye Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip  Vidinlioğlu tarafından takdim edildi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Bildiğiniz üzere Sıfır Atık projeleri başta olmak üzere çevreyle ilgili her projeye çok önem veriyoruz. Bu doğrultuda da Şehit Şerife Bacı Orta Okulumuz ile ortak bir proje yürütüyoruz. Sıfır Atık Projesi kapsamında 470 litre bitkisel atık yağ toplayan okulumuzun her bir ferdine teşekkür ediyorum. Sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla toplanan yağ atıklarından ötürü bizden iki akülü tekerlekli sandalye talep ettiler. Biz de bunu severek kabul ettik. İki akülü tekerlekli sandalyeyi aldık ve bugün teslim ediyoruz. Atık yağlar sularımızın ve yer altı kaynaklarımızın kirlenmesi noktasında çok tehlikeliler. Yıllardır ekiplerimiz atık yağları topluyor. Sıfır Atık Projesi doğrultusunda Kastamonu Belediyesi olarak dünden bugüne 118 bin 740 litre bitkisel atık yağ toplamış bulunuyoruz.

1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği göz önüne alındığında yapılan işin ne denli önemli olduğu daha net ortaya çıkıyor. Atık yağlar yetkili lisanslı firma tarafından Biodizele dönüştürülüyor. Yakıt olarak kullanılıyor. Biz yaptığımız bu çalışma ile çevre kirliliğini, sularımızın kirlenmesini ve canlılarımızın yaşam alanlarının yok olmasını da engelliyoruz. Atık yağları biriktiren ve Sıfır Atık Projesine katkı sunmak isteyen herkes 0366 214 10 48 nolu telefondan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüze ulaşıp detaylı bilgi alabilirler. İş yerlerinden Sıfır Atık Projesi kapsamında çalıştığımız yetkili lisanslı firma tarafından atık yağlar toplanıyor. Evlerden ise belediye ekiplerimiz gelen talepler doğrultusunda bitkisel atık yağları topluyor. Katkı veren öğretmenlerimize, öğrencilerimize projeye destek olan her vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Bu kampanyalara iştiraklerin artarak devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Şehit Şerife Bacı Orta Okuluna ödül ve hediyeleri Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu tarafından verildi.