haberler

Şehit Öğretmenler Parkı’nın Bizim İçin Önemi Çok Büyük

ŞEHİT ÖĞRETMENLERİN HATIRASI KASTAMONU’DA YAŞATILACAK

Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu: “Şehit Öğretmenler Parkı’nın Bizim İçin Önemi Çok Büyük”

Kastamonu Belediye Başkanlığımız ile İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı’nın  (İLKSAN) ortak projesi olan ‘Şehit Öğretmenler Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Şehit Bülent Gider Caddesi’nde gerçekleştirilen ve şehit öğretmenlerin adının, hatıralarının yaşatılacağı ‘Şehit Öğretmenler Parkı’nın açılışına Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, İlçe Belediye Başkanları, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, MHP Merkez İlçe Başkanı Emre Şahin, Belediye Başkan Yardımcılarımız, Belediye Meclis Üyelerimiz, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile amirleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve basın mensupları katıldı.

Türkiye’de üçüncüsü Kastamonu’da yapılan ve 168 şehit öğretmenin adının yaşatılacağı Şehit Öğretmenler Parkı açılışında konuşan Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu şunları ifade etti: “Kastamonu hem Çanakkale’de hem de Milli Mücadele döneminde verdiği katkılar ile ve üstlendiği roller ile ülkemizin en önemli şehirlerindendir. Kastamonu hep ülkesine, milletine, vatandaşlarına, şehitlerine sahip çıkan kadim illerden bir tanesi olmuştur. Her zaman da sahip çıkacaktır. Tabi öğretmenler bizim için çok kıymetli. Bu yola çıktığımızda dile getirdiğim şey: Eğitim, eğitim, eğitim… Tabi eğitimin baş mimarları da öğretmenlerimiz. Öğretmenlerimiz bizim baş tacımız, velinimetimiz. Allah onlara güç, kuvvet versin. Bu sebeple ‘Şehit Öğretmenler Parkı’nın bizim için önemi çok büyük. Öğretmenlerimizi hayırla yâd etmek adına bu çok önemliydi. Bu anlamda başta Büyük Önderimiz Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla yad ediyoruz.

“VATANSIZLAR VATANIN NE OLDUĞUNU BİLMEZLER”

Amacı vatanına hizmet etmek olan; vatanına, milletine faydalı bireyler yetiştirmek olan kıymetli öğretmenlerimiz ülkemizin ve bölgemizin gelişmesini istemeyen terör örgütleri tarafından defaten şehit edildiler. Tabi vatansızlar vatanın ne olduğunu bilmezler. Vatanı sadece küçücük bir toprak parçası zannediyorlar. Ama bu vatanın her karışı kanla sulanmıştır. Her karışı anamızın ak sütü gibi helaldir. Onun için vatana göz koyanın gözünü oymasını da bu millet bilir. Elbette ki bugünlerde gelip geçecektir.

“BİZİM EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY BİRBİRİMİZİ SEVMEK”

Bazı şeyleri bahane edip terör örgütünün arkasına sığınmak, özellikle orada kalkınmada biraz daha geri kaldık diye bunu kullanmak, gençleri başka başka yollara saptırmak hedefleriydi. Elbette devletin güçlü eli oralarda hissedilmeye başladı. İnşallah bunun üstesinden hep birlikte geleceğiz. Onun için ben hep söylüyorum. Bizim en çok ihtiyacımız olan şey birbirimizi sevmek. Biz birbirimizi sevdikçe, biz tek yumruk oldukça bize hiç kimse bir şey yapamaz. Onun için ufak tefek şeyleri çok büyük problem gibi gösterip aramıza girmek isteyenlere fırsat vermeyelim.  Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun. Şehit Öğretmenler Parkımızın hem Kastamonumuza hem ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Bize bu öneri ile gelen İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tuncer Yılmaz’a teşekkür etmek istiyorum.

‘Sevdamız Kastamonu’ diyerek yola çıktığımızda da söylemiştik. ‘Şehrimizde nefes alınabilecek alanları artırmalıyız’ diye. Uygun görülen yerlere park projelerimiz ile şehrimizin nefes almasının çok önemli olduğunu dile getirmiştik. Bunları da uygulamaya başladık. Bu süre zarfında birkaç tane parkı şehrimize kazandırdık. Önümüzdeki günlerde bir parkımızın daha açılışını inşallah yapacağız. Çalışanlarımıza da özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kısa bir sürede parkı bu hale getirdiler. Onun için personelimiz ayrı bir övgüyü, alkışı hak ediyor.”

VALİ YAŞAR KARADENİZ: “BELKİ HER KÖYE KARAKOL GÖTÜREMEMİŞİZ AMA HER KÖYE OKUL GÖTÜRMÜŞÜZ”

Şehit Öğretmenler Parkı açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz; “Türk Milleti Anadolu’ya geldiği günden itibaren hemen hemen hiçbir dönemi boş geçirmemiş. Biz yurt edindiğimiz, vatan edindiğimiz bu topraklarda millet olarak canımız pahasına yaklaşık bin yıldır sürdüğümüz mücadeleyi bundan sonra da sürdürmekte kararlıyız. Bugün de ülkemiz büyük bir mücadelenin içinde. Bu mücadelenin adını doğru koymamız gerekiyor. Bu mücadelenin adı Kürt sorunu, şu sorunu, bu sorunu değil. Bu mücadelenin adı emperyalist ülkelerin bölge haritasını yeniden çizme sorunudur. Bizim bugün yürüttüğümüz mücadeleyle de bu haritayı  tıpkı yüz yıl öncesi Sevr Antlaşması’yla çizilmek istenen haritayı yırtıp attığımız gibi onların yeni tasarladığı bu haritayı da yırtıp atma mücadelesidir. Bu mücadele Doğu’da, Güneydoğu’da tüm kamu kurum kuruluşlarınca birlikte verilmekte. Ben yaklaşık 10 yıl Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Hakkari’de, Mardin’de ve Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde kaldım. Orada görev yaptım ve şuna şahidim ki gerçekten herkes o bölgede çalışırken farklı bir sorumlulukla, farklı bir görev anlayışıyla çalışıyorlar. Çünkü oraya götürülecek hizmetin bu ülkenin, bu milletin, bu vatanın birliği ve bütünlüğü açısından ayrı bir önemi olduğunu herkes farkındalar. Üstelik bu mücadele de öğretmenlerimiz farklı bir yere sahipler. Belki her köye karakol götürememişiz ama her köye okul götürmüşüz. Oranın insanı kalkınsın, gelişsin diye. O öğretmenlerimiz,  o köylerde herhangi bir koruma zırhına bürünmeden; elinde silahı, topu, tabancası olmadan sadece kalemi ile, defteri ile, kitabı ile bu mücadeleyi yine canı pahasına sürdürmektedir. Bu mücadele sırasında da çok sayıda şehit vermiş bir ordumuzdur öğretmenlerimiz. Onlar adına burada böyle bir parkın yapılmış olması, bunun fikir babalığını yapan insan açısından ve uygulamasını gerçekleştiren Kastamonu Belediyemiz tarafından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu mücadele de en az diğer silahlı mücadele kadar eğitim mücadelesinin de önemli olduğunun hepimiz farkındayız” dedi.

“BİZ BU MÜCADELEDE DİĞER ÜLKELER GİBİ DEĞİLİZ VE SON DERECE AVANTAJLIYIZ”

Az önce konuşmamda dedim ki: Oradaki sorun adını doğru koymamız lazım. Gerçekten oradaki insanımızın bu ülkenin birliğiyle,  bütünlüğüyle sağduyulu bakıldığında çok fazla bir kavgası yok zaten. Bugün Diyarbakır’da anaların verdiği mücadeleye de baktığımızda o terörist dediğimiz insanların annelerinin bile bu ülkenin birliği ve bütünlüğünden yana olduğunu görüyoruz. Ben Mardin Yeşilli İlçesi’nde göreve başlamadan yaklaşık 3 yıl önce Yeşilli sahil yolunda 4 öğretmenimiz şehit edilmiş ve o şehit edilen öğretmenlerden 3’ü Türkiye’nin başka illerinden oraya gelip görev yapan öğretmenlerimiz. Bir tanesi de oranın yerlisi ve önlerini teröristler kestiğinde oranın yerlisi olan Mardin’li öğretmen arkadaşımız, kardeşimiz, şehidimiz diğer öğretmenlerin önüne geçiyor. ‘Önce beni şehit edeceksiniz. Ondan sonra arkadaşlarımı öldüreceksiniz’ diyor. İşte bu milletin birliği, bütünlüğü bu kadar güçlü, bu kadar kuvvetli. Onun için biz bu mücadelede diğer ülkeler gibi değiliz ve son derece avantajlıyız. Bu avantajımızı da olaya, soruna doğru teşhis koyarak, doğru tedavi ederek her zaman bu milletin birliğinden, bütünlüğünden yana kullanmak zorundayız. Ben bu duygularla öncelikle bu parkımızın ilimize ve şehitlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu vatan için canını seve seve feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yine bu vatan için büyük mücadeleler ortaya koymuş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş olan Gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

BAŞKAN YARDIMCIMIZ MEHMET YURT: “PARKIMIZ, EVLİYALAR VE ŞEHİTLER DİYARI KASTAMONUMUZA AYRI BİR ANLAM KATACAK”

İki yıl İLKSAN Genel Başkanlığı görevinde bulunan Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Yurt ise gerçekleştirdiği konuşmasında şunları dile getirdi: “Öğretmenlik gibi mukaddes bir mesleği 30 yılı aşkın süre yapmış, iki yıl İLKSAN Genel Başkanlığı görevinde bulunmuş, iki dönem ise yönetim kurulu üyeliği yapmış bir Kastamonulu olarak şehrimize bu denli anlamlı bir eserin kazandırılmasını bizlere nasip eden Rabbime şükrediyorum. Bu anlamlı projeyi bizlere teklif eden İLKSAN Genel Başkanı Tuncer Yılmaz’a ve değerli yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Evliyalar ve Şehitler Diyarı Kastamonumuza, ayrı bir anlam katacak parkımızda 168 şehit öğretmenimizin isimleri olacak. Burada onların aziz hatıraları yaşayacak. Onların irfan mücadelesini muzaffer kılmak adına yaptıkları kahramanlıklar daha iyi anlaşılacaktır. Öğretmenlerimiz bu kutsal mesleğe başladıkları gün son nefeslerini verinceye kadar geleceğimizin çiçeklerine ışık olacakları bilinciyle hareket ederler. Şehadet şerbeti içen 168 öğretmenimiz işte bu bilinçle Ay Yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı her noktada görevlerini onurlarıyla yerine getirmişlerdir. Her türlü tehdidin karşısında durmuşlar, çocuklarımıza ışık vermek için son nefeslerine kadar mücadele etmişlerdir. İrfan ordusunun bir eri olduklarının bilinciyle şehadet şerbetini içmiş, her kahramanımızı minnet, şükran ve rahmetle yâd ediyorum. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz millet namını alma yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez.’ sözleriyle öğretmenlerimizin milletimiz için ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır.

Türkiye’de üçüncüsü Kastamonu’da yapılan Şehit Öğretmenler Parkımızı bizlere kazandıran, birlikte çalışmaktan büyük onur duyduğum Sayın Belediye Başkanımız Op. Dr. Galip Vidinlioğlu’na, eğitim camiasının eski bir ferdi olarak şükranlarımı sunuyorum.  Özveri ile çalışarak parkımızı bu hale getiren çalışanlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken; öğretmenlerimize karşı yapılan her türlü saldırıyı şiddetle kınıyor,  toprağı vatan yapan tüm şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle yâd ediyorum.”

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI TALİP GEYLAN: “UNUTMAK TÜKENMEKTİR. BİZ UNUTMADIĞIMIZI GÖSTERİYORUZ”

“Şuan üzerinde huzurla yaşadığımızı bu aziz topraklar Anadolu’ya adım attığımız ilk günden bugüne kadar, asırlardır, aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanarak bize vatan kılındı” ifadeleri ile sözlerine başlayan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da konuşmasının devamında; “Biz de bunun kıymetini biliyoruz. Bugüne kadar devletin bekası, milletin selameti için canını feda etmiş bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum. ‘Unutmak tükenmektir’ diye bir laf var. Bugün burada sadece bir park açılışı yapmıyoruz. Unutmadığımızı gösteriyoruz. Nasıl unutalım ki? 26 Ekim 1993… Neşe Alten öğretmenimiz. 21 yaşındaydı. Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nin Çavuşlu Köyü’ne atanmıştı. Daha 26 günlük öğretmendi. PKK’lı vahşiler tarafından kapısının önünde babası ile birlikte katlettiler. Nasıl unutalım değil mi? Yine 9 Haziran 2017… Aybüke Yalçın öğretmenimiz. 22 yaşındaydı. Batman’ın Kozluk İlçesi’nde yine vahşiler tarafından şehit edildi. 8 aylık öğretmendi. Ondan bir süre sonra da Necmettin Yılmaz kardeşimiz… O da 24 yaşındaydı. Okul kapanmıştı ve sömestr tatiline memleketine gidiyordu Gümüşhane’ye. Tunceli-Ercincan karayolunda yine bu vahşi katiller tarafından önü kesildi. Katledildi. Şimdi bunları nasıl unutacağız? İşte bunları unutmadığımızı göstermek açısından ben bu parkın açılışını çok anlamlı buluyorum. İLKSAN Başkanımıza, Belediye Başkanımıza, belediye çalışanlarına göstermiş oldukları vefadan ve hassasiyetten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

İLKSAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI TUNCER YILMAZ: “ELLERİNDE KALEMDEN BAŞKA BİR ŞEY YOKTU”

İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz da yaptığı konuşmada şunları belirtti: “İLKSAN olarak 76 yıllık bir mazimiz var. Öğretmenlerimize sosyal hakların yanı sıra da sosyal boyutta neler yapabileceğimizi düşündüğümüzde şehitlerimizin bir süre geçtikten sonra unutulduğunu gördük. Şehit olan üyelerimizi anmak amacıyla 4 yıldır bu faaliyetleri yürütüyoruz. Önce Tekirdağ Şarköy’deki şehit öğretmenimizin ailesini ziyaret ettik. Orada bize söylenen çok önemli bir söz vardı. Şehit ailesi aynen şunu söyledi: ‘Evlatlarımız gitti bu vatan için. Hem üzülüyoruz hem de o mertebeye ulaştığından dolayı seviniyoruz. Ama en acısı unutulmak.’ O açıdan bu vatan için şehit olmuş tüm bireylerimizi, milletimizin evlatlarını unutmamak amacıyla bu faaliyetleri gerçekleştirmek istedik. Terör örgütü ülkemizi bölmek, parçalamak amacıyla Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki kalkınmayı engellediler. Yol yapımına, baraj yapımına, sanayi tesisleri yapımına engel oldular. Ama en büyük engel eğitim engeliydi. Şehit öğretmenlerimizin tek amacı vardı. Bu vatan topraklarında ırk, din ayırmadan çocuklara aydınlık yolu göstermekti, eğitim vermekti. Ellerinde kalemden başka bir şey yoktu. Buradaki eser için Belediye Başkanımıza Belediye Başkan Yardımcılarımıza, belediye çalışanlarına teşekkür ederim.”

Konuşmaların ardından yapılan dua ile birlikte Şehit Öğretmenler Parkı ve Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.