haberler

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

İstiklal Marşımızda yüce milletimizin hayatı, destanlaşmış kahramanlığı ve bağımsızlığının şanlı tarihi yatmaktadır.

Kurtuluş Savaşı’nın cephe gerisi komutanlığını üstlenen Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımız, bugünde kalplerimizi ve ruhumuzu birleştirerek, yolumuzu aydınlatmaktadır.

İstiklal Marşımız bugünde en çok ihtiyaç duyduğumuz milli mütabakat metnidir. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, milletin duygularını yüreğinde hissederek milli mücadele ruhunun alevlenmesine öncülük etmiştir. İstiklal Marşımız, Aziz Milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy için Kastamonu’nun önemi bir hayli büyüktür. Öyle ki; Kurtuluş Savaşı’nda Nasrullah Kadı Camii’nden verdiği vaazlarla Anadolu’nun bağımsızlık mücadelesinin alevlenmesini sağlayan Akif, İstiklal Marşını tamamladıktan sonra metni Ankara Sebilürreşad Dergisi’ne ve kahramanlıklarına şahit olduğu Kastamonululara göndermiştir. İstiklal Marşımız T.B.M.M.’de kabulünden önce 21 Şubat 1921’de Kastamonu Açıksöz Gazetesi’nde yayımlanmış ve Nasrullah Meydanı’nda okunmuştur.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Kastamonu’dan tüm ulusa seslenerek “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” demiş ve birlikteliğin önemine değinmiştir. Bugünde yüreklerimizin toplu vurması gerekmektedir. Terörle, dış güçlerle mücadelesini sürdüren tüm kahramanlarımızın bizlerden beklediği budur.

Vatan sevgisini en etkili şekilde özetleyen bir kahramanlık destanı olan İstiklal Marşımızın kabulünün 98’ncı yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını, toprağı vatan yapan aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.